Morawica: ponad 250 osób na pielgrzymce pokutnej Rycerstwa Niepokalanej

dziar, Morawica, 2016-02-27

Ponad 250 osób z całej diecezji kieleckiej pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego wzięło udział w XIX Pielgrzymce Pokutnej Rycerstwa Niepokalanej do Morawicy, gdzie znajduje się terenowa Kalwaria Świętokrzyska.

W wydarzeniu uczestniczyły delegacje Rycerstwa Niepokalanej z m.in. Małogoszcza, Żarnowca, Bilczy, Leszczyn, Cisowa, Włoszczowy, Piekoszowa, Wiernej Rzeki, Zagnańska, Kielc i in., a spoza diecezji przybyło Rycerstwo Niepokalanej ze Starachowic. Parafialnym grupom RN towarzyszyli księża, był także o. Stanisław Piętka OFMConv – prezes Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej w Polsce.

Mszy św. w kościele MB Nieustającej Pomocy w Morawicy przewodniczył bp Jan Piotrowski. W homilii wspominał o. Maksymiliana Kolbego, jako wzór miłosierdzia, który nam wszystkim zostawił swoisty testament. – „To, co tak jasno, mądrze i roztropnie dostrzegał św. Maksymilian Kolbe jest również naszym zadaniem – dla chrześcijan XXI wieku, bowiem jesteśmy konsekrowani łaską chrztu świętego” – zauważał biskup.

Podkreślał także heroizm czynu św. Maksymiliana. – „Oddając życie za współwięźnia niejako wykrzyczał światu, że w piekle obozowego terroru jest ktoś, kto potrafi kochać człowieka, nawet za cenę własnego życia” – mówił bp Piotrowski.

Dziękowano ks. Pawłowi Kolanowskiemu – wieloletniemu duszpasterzowi diecezjalnemu Rycerstwa Niepokalanej, którego na tym stanowisku zastąpił ks. Marcin Rokita.

Po modlitwie przy grobie ks. Stanisława Korneckiego – budowniczego kalwarii, kościoła i parafii w Morawicy, odbyła się Droga Krzyżowa wzdłuż stacji zbudowanych na kościelnym wzgórzu.

Pielgrzymka, z udziałem grup Rycerstwa Niepokalanej z różnych zakątków diecezji, trwała od godzin porannych, a zakończyła w godzinach popołudniowych. W ramach całodziennego spotkania uczestnicy modlili się śpiewając Godzinki ku czci NMP, modlitwą różańcową, odprawiając nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i podczas nabożeństwa drogi Krzyżowej wzdłuż kamiennych kaplic terenowej Kalwarii.

Historia pielgrzymki pokutnej Rycerstwa Niepokalanej łączy się z powstaniem Kalwarii Świętokrzyskiej na górzystym terenie przy kościele MB Nieustającej Pomocy w Morawicy.

Kalwarię na przykościelnym wzgórzu (251 m n.p.m.) wybudował w latach 1993 - 97 ks. Stanisław Kornecki. W szlak Kalwarii została włączona zabezpieczona i wstępnie wyremontowana zabytkowa kaplica Oraczewskich – dawnych właścicieli Morawicy. Monumenty stacji wykonano z morawickiego wapienia, w szczycie figur umieszczono bryłki z fundamentu bazyliki Grobu Chrystusa w Jerozolimie. W stacje wmurowano płaskorzeźby obrazujące Mękę Pańską oraz tablice granitowe z nazwą i tekstem biblijnym, którego wyboru dokonał ks. prof. Stanisław Czerwik. Na stacji XV umieszczono figurę Chrystusa mierzącą 2,4 metry i ważącą 1,5 tony.

Kalwarię poświęcił w 1997 r. bp Kazimierz Ryczan.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook