Archidiecezja katowicka ma dwudziestu nowych diakonów

ks.sk, Katowice, 2016-02-27

W sobotę biskupi katowiccy w trzech miejscach udzielili święceń diakonatu 20 alumnom Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

W kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Mysłowicach-Kosztowach sześciu z nich wyświęcił abp Wiktor Skworc.
Pozostali święcenia otrzymali w kościele Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach z rąk bp. Marka Szkudły oraz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piekarach Śląskich-Brzezinach z rąk bp. Adama Wodarczyka.

W homilii abp Wiktor Skworc zachęcał przyszłych diakonów, by byli miłosierni jak Ojciec. Jako przykład podał im postawę ojca z przypowieści o marnotrawnym synu.

- Odtąd macie być w Kościele i poza nim znakiem ciągłości Bożej miłości, która w Chrystusie Jezusie przebacza i zbawia! Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny - zachęcał metropolita katowicki.
Diakonat jest pierwszym stopniem święceń kapłańskich. Diakon podczas Eucharystii asystuje biskupowi lub kapłanowi, czyta Ewangelię, głosi homilię, może prowadzić pogrzeb, udzielać sakramentu chrztu. Włącza się także w katechezę i pracę różnych grup parafialnych.

Podczas święceń diakon ślubuje celibat oraz cześć i posłuszeństwo biskupowi. Zobowiązuje się również do codziennej modlitwy brewiarzowej. Na jego strój liturgiczny składają się stuła założona na skos przez lewe ramię, dalmatyka, wkładana na stułę i alba.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook