Bp Piotrowski apeluje o Drogi Krzyżowe za niszczenie krzyży na cmentarzach

dziar, Kielce, 2016-02-28

W związku z aktami wandalizmu na niektórych cmentarzach diecezji, bp Jan Piotrowski wystosował komunikat, w którym potępia takie czyny i zarazem apeluje o nabożeństwa Drogi Krzyżowej „odprawione, jako wynagrodzenie Jezusowi Ukrzyżowanemu za zniszczone krzyże na cmentarzach naszej diecezji”.

Komunikat biskupa jest odczytywany w kościołach w niedzielę 28 lutego.

Biskup przypomina w nim, że każdy cmentarz grzebalny jest miejscem doczesnego spoczynku zmarłych i jako taki „w kulturze chrześcijańskiej jest przestrzenią świętą i nienaruszalną”.

Zauważa, że w ostatnim czasie na kilku cmentarzach parafialnych w diecezji miały miejsce kradzieże i uszkodzenia niektórych elementów pomników na grobach zmarłych. „Te akty naruszają świętość miejsca i noszą znamiona profanacji” – podkreśla bp Piotrowski.

W związku z tymi wydarzeniami apeluje do wszystkich diecezjan o otoczenie większą troską cmentarzy i zabezpieczanie ich przed złodziejami i wandalami. Zwraca się także do tych, „którzy nie szanują świętości cmentarzy, aby się opamiętali i nie czynili zła, a uczynione szkody naprawili”.

Zachęca do ekspiacyjnych nabożeństw Drogi Krzyżowej.

„Polecam, aby w najbliższym czasie w każdej parafii jedno z nabożeństw Drogi Krzyżowej zostało odprawione jako wynagrodzenie Jezusowi Ukrzyżowanemu za zniszczone krzyże na cmentarzach naszej diecezji” – zaleca bp Jan Piotrowski.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook