Kielce: obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

dziar, Kielce, 2016-02-29

W Kielcach i wielu miastach regionu trwają imprezy historyczne, sportowe i patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli z komunistyczną okupacją. W Kielcach w Wojewódzkim Domu kultury odbywa się dzisiaj wernisaż wystawy fotograficznej „Milcząc, wołają” poświęconej pracom ekshumacyjnym prowadzonym na warszawskich Powązkach, w kwaterze na Łączce.

Do Kielc przyjechali autorzy zdjęć – Piotr Życieński i Jolanta Czarska. Zwiedzający, którzy chcą obejrzeć fotografie, przechodzą przez drzwi inspirowane tymi z więzienia mokotowskiego. Wernisaż uzupełnia
pokaz filmu w reżyserii Ryszarda Bugajskiego „Śmierć rotmistrza Pileckiego”.

Z kolei wczoraj 28 lutego blisko 1000 osób uczestniczyło w Parku Miejskim w wydarzeniu sportowo – patriotycznym pn. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Uczestnikom nie przeszkodził deszcz. Biegli w dwóch grupach. Pierwsza - przeszło stuosobowa, miała do pokonania 1963 metry - dystans ten odnosi się do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka ps. Lalek. Trasa krótszego biegu poprowadzona została alejkami Parku. Na metę przed Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej jako pierwszy dotarł Szymon Szymański, a w grupie pań – Klaudia Kotańska.

Bieg na drugim, znacznie dłuższym, dystansie zgromadził przeszło 900 osób. Mieli do pokonania 10 kilometrów. Trasa została poprowadzona ulicami miasta. Na metę, wśród panów, pierwszy dotarł Sylwester Lepiarz, a spośród kobiet - Sabina Jarząbek.

Według dokumentów przygotowanych jeszcze przez funkcjonariuszy SB, aresztowania w latach 1945-56 objęły ponad 20 tysięcy osób. Najbardziej znaną akcją podziemia niepodległościowego na Kielecczyźnie było rozbicie więzienia przez oddział pod dowództwem Antoniego Hedy "Szarego".

Inicjatywę ustawodawczą dotyczącą uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Rok później Sejm przyjął ustawę ustanawiającą 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy "Wyklętych".
W Kielcach jutro zaplanowana jest Msza św. w bazylice katedralnej w intencji Wyklętych oraz wojewódzkie obchody, które odbędą się pod Pomnikiem Armii Krajowej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook