Kielce: sprawa księdza oskarżonego o pedofilię trafiła do sądu

dziar, Kielce, 2016-03-12

Sprawa 45-letniego księdza diecezji kieleckiej oskarżonego o pedofilię - o obcowanie płciowe z małoletnią poniżej 15. roku życia - została skierowana do sądu. Ksiądz przebywający w areszcie od 28 września 2015 r., przyznał się do zarzutu i, jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach - sam zaproponował dla siebie karę.

Oskarżony ksiądz był proboszczem parafii w Żarczycach Dużych w powiecie jędrzejowskim (dekanat małogoski), a wcześniej wikariuszem parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie. Prokuratura przedstawiła mu trzy zarzuty: obcowania płciowego i innych czynności seksualnych z 14-letnią dziewczyną, kilku zgwałceń tej samej nieletniej, już wtedy 15-latki oraz pozbawienie jej wolności.

„W chwili obecnej czekamy na decyzję kompetentnych organów w tej sprawie” – mówi KAI ks. Mirosław Cisowski, rzecznik kieleckiej Kurii.

Po zaistnieniu zdarzenia w październiku 2015 r. ks. Mirosław Cisowski przeprosił wiernych diecezji kieleckiej za zaistniałą sytuację, mówiąc: - „Wyrażamy ubolewanie (…). Przepraszam wiernych i wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni i urażeni”. Bp Jan Piotrowski zgodnie z procedurami przewidzianymi prawem kanonicznym, powołał komisję do zbadania tej sprawy.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Kielcach, ksiądz zaproponował dla siebie m.in. karę trzech lat bezwzględnego więzienia (z zaliczeniem okresu tymczasowego aresztu, w którym wciąż przebywa). – „Oskarżony od początku postępowania przyznawał się do zarzucanego mu czynu. Złożył wniosek o wymierzenie kary bez przeprowadzenia rozprawy. Prokurator wniosek zaaprobował – wnioskuje o wymierzenia wobec W. kary trzech lat pozbawienia wolności, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną przez pięć lat oraz zakaz wykonywania zawodu nauczyciela religii i opiekuna małoletnich w ramach działalności prowadzanej przez Kościół katolicki, przez trzy lata” – mówi Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.
Prokurator zaznaczył, że o tym, czy zapadnie taki właśnie wyrok, zdecyduje sąd, który wcześniej zapyta o opinię w tej sprawie pokrzywdzoną.
Ksiądz przebywa w areszcie od 28 września ub. r. Po zatrzymaniu śledczy postawili mu jeszcze dwa zarzuty: kilka zgwałceń tej samej nieletniej oraz pozbawienia jej wolności. Te wątki sprawy prokuratura wyłączyła do odrębnego postępowania.

Komentarze (1)

zdruzgotana

10 miesięcy, 1 tydzień temu

Dużo jeszcze ich u siebie macie????

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook