Masłów: budowa pomnika upamiętniającego pobyt św. Jana Pawła II

dziar, Masłów, 2016-03-14

Trwa budowa pomnika papieskiego w Masłowie. Jak zapowiada Tomasz Lato – wójt gminy Masłów, pomnik ma być odsłonięty 3 czerwca, w 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II, jako wyraz wdzięczności za papieski pontyfikat i obecność Ojca Świętego na świętokrzyskiej ziemi.

Budowa całego pomnika ma kosztować około 100 tys. zł. Niektóre samorządy zadeklarowały przekazanie pomocy finansowej za łączną kwotę około 50-60 tys. zł. Inicjatorzy pomnika liczą również na udział przedsiębiorców i spółek. Cały czas trwa także zbiórka społeczna organizowana przez Komitet Budowy Pomnika Świętego Jana Pawła II, powołany w 2013 r.

Wykonanie samego projektu pomnika to koszt około 36 tys. złotych. Jego autorem jest kielecki artysta Michał Pronobis.

Pomnik stanie na Placu św. Jana Pawła II w centrum Masłowa, tuż przy wjeździe na lotnisko. Taka lokalizacja wpisze się w planowaną rewitalizację tego terenu. Na placu rozpoczyna się Szlak Papieski, co może przełożyć się na turystyczne zainteresowanie gminą Masłów. Tablica upamiętniająca Mszę papieską pozostanie na swoim miejscu. Niebawem w związku z rewitalizacją centrum Masłowa uruchomione zostaną działania konsultacyjne, które będą miały na celu rozpoznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców co do zagospodarowania tego terenu.

3 czerwca 1991 r. Jan Paweł II, przy kanonadzie grzmotów i w ulewnym deszczu odprawił pamiętną Mszę podczas pielgrzymki do Polski.

Papież mówił wówczas m.in. o poszanowaniu rodziny, o nierozerwalności związku małżeńskiego i godności człowieka oraz o miejscu krzyża w życiu prywatnym i publicznym.

Powiedział m.in.: „Dziękuję Bożej Opatrzności, że mogłem sprawować Eucharystię tu, na ziemi Świętego Krzyża. Na tę ziemię chrześcijaństwo przyszło bardzo wcześnie. W prastarej Wiślicy książę Wiślan przyjął chrzest już w IX w. Ta ziemia została zaszczycona relikwią krzyża Chrystusowego już za czasów Bolesława Chrobrego. Krzyż jest wam drogi. O ten krzyż walczyliście przez lata. Czyniliście wszystko, aby był on obecny w waszych domach, szkołach i zakładach pracy, aby był obecny przede wszystkim w waszych sercach”.

Od tamtego czasu kościół w Masłowie i lotnisko są diecezjalnym miejscem wydarzeń przypominających nauczanie św. Jana Pawła II.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook