Kielce: nabożenstwo Drogi Krzyżowej na ulicach miasta

dziar, Kielce, 2016-03-18

„Historia Męki Jezusa jest znacznie dłuższa, niż te kilkanaście godzin na ulicach Jerozolimy i te chwile ukrzyżowania za miastem na Golgocie. Zaczęła się ona znacznie wcześniej - od nieposłuszeństwa pierwszych rodziców, którzy odwrócili się od Boga” – mówił dzisiaj bp Piotrowski w homilii podczas Mszy św. rozpoczynającej najstarszą miejską Drogę Krzyżową do kościoła na Karczówce.

Wydarzenie zorganizowane po raz 27., czyli nabożeństwo miejskiej Drogi Krzyżowej wzdłuż historycznych kaplic, kończone w klasztorze na wzgórzu Karczówka, odbywa się rokrocznie w piątek przed Niedzielą Palmową, z inicjatywy Kościoła Domowego Ruchu Światło - Życie.

Droga na Karczówkę stanowi nawiązanie do kilkusetletniej tradycji w historii Kielc.

Mszę św. na rozpoczęcie tego kilkugodzinnego modlitewnego spotkania koncelebrowało wielu kapłanów, pod przewodnictwem bp. Jan Piotrowskiego.

„Nienawiść zawsze oślepia, w każdych czasach, w Kielcach, Warszawie, Brukseli, czy Kairze (…), Damaszku czy Nigerii” – mówił biskup w homilii. Podawał przykłady ciężkich oskarżeń za bluźnierstwa i śmierci za wiarę, którą m.in. ponieśli misjonarze franciszkańscy w Peru. Powołując się na nauczanie papieża Franciszka, bp. Piotrowski przypomniał, że „przebaczenie i miłosierdzie muszą wyprzedzać sprawiedliwość” oraz że „Bóg zawsze idzie przed człowiekiem z darem miłosierdzia i przebaczenia”.

Rozważania poszczególnych stacji przygotował Kościół Domowy, z ks. moderatorem Adamem Wilczyńskim.

Według odnalezionej dokumentacji austriackiego geodety z czasów zaborów, czas powstania tej pierwszej miejskiej Drogi Krzyżowej, oszacowano na przełom XVI/XVII wieku.

Fundacja Kalwarii była zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów.

Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy. Droga była wówczas nieutwardzona, nie było linii kolejowej, inna topografia okolicy. Z czasem stan kapliczek pogarszał się z każdym rokiem, szczególnie w latach PRL.

W 1998 r. ponownie ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki i stowarzyszeń związanych z zachowaniem dziedzictwa Karczówki, a także wspólnocie Kościoła Domowego. Od tego czasu kielczanie przechodzą nią w trzeci piątek każdego miesiąca. Zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby.

Rokrocznie w nabożeństwie w piątek przed Niedzielą Palmową uczestniczy od 3 do 7 tysięcy kielczan, w szczytowym okresie było to nawet 11 tys. wiernych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook