Masłów: Droga Krzyżowa w miejscu, gdzie w 1991 r. modlił się bł. Jan Paweł

dziar, Masłów, 2016-03-19

W piątek, 18 marca, w miejscu pielgrzymki św. Jana Pawła II bp Marian Florczyk przewodniczył Mszy św. i nabożeństwu terenowej Drogi Krzyżowej w Masłowie. Tutaj papież 3 czerwca 1991 r. spotkał się i modlił z mieszkańcami ziemi świętokrzyskiej, a po jego śmierci w 2005 r. na masłowskim lotnisku ok. 20 tys. wiernych ułożyło na płycie lotniska ogromny krzyż ze zniczy.

Drogę Krzyżową poprzedziła Msza św. koncelebrowana w kościele Przemienienia Pańskiego w Masłowie, pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka, który w homilii powrócił m.in. do momentów obecności Jana Pawła II na świętokrzyskiej ziemi i zachęcił do zgłębiania jego przesłania dla wiernych. Jan Paweł II apelował wówczas m.in. o poszanowanie rodziny.

Następnie bp Marian Florczyk poprowadził nabożeństwo terenowej Drogi Krzyżowej. Przy kamieniach z piaskowca, wyznaczających kolejne stacje, rozważano nauczanie papieskie. Pod tablicą i obeliskiem upamiętniającymi spotkanie z Janem Pawłem II w 1991 roku, uczestnicy ułożyli krzyż ze zniczy. Zaśpiewano "Barkę", a bp Marian Florczyk podziękował wszystkim za przybycie i udzielił im błogosławieństwa.

W modlitwie uczestniczyli m.in. kapłani z proboszczem parafii w Masłowie - ks. Piotrem Motyką, przedstawiciele samorządu gminy, koła gospodyń wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, delegacje Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Masłowie oraz m.in. Bożogrobcy.

Parafia w Masłowie była erygowana 19 IV 1918 r. przez bpa Augustyna Łosińskiego, wydzielono ją z macierzystej parafii św. Wojciecha w Kielcach. Kościół murowany zbudowano w latach 1926-1937 na miejscu drewnianego z 1835 r., był konsekrowany 5 VI 1960 r. przez bpa Jana Jaroszewicza. Prace remontowe prowadzono w kościele w 1977 i 1983 r. Kapitalny remont organów przeprowadzono w 1992 r., polichromię odnowiono w 1993 r.

Obecnie parafia liczy ponad 3 tys. wiernych. W Masłowie odbywają się uroczystości związane z obecnością tutaj bł. Jana Pawła II, który odprawił na lotnisku Eucharystię 3 czerwca 1991 r. dla mieszkańców ziemi świętokrzyskiej podczas pielgrzymki do Ojczyzny.

Lotnisko w Masłowie powstało w 1937 r. Posiada pas startowy o długości 900 metrów.

Komentarze (1)

Damian

10 miesięcy temu

św. Jan Paweł II :)

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook