Bp Piotrowski: Światowe Dni Młodzieży to szkoła wiary i świadectwa

dziar, Kielce, 2016-03-20

„Światowe Dni Młodzieży to coś więcej niż sobotnio–niedzielne spotkanie z Ojcem Świętym: to wspólna szkoła wiary i świadectwa, że ten, kto prawdziwie spotkał Jezusa musi dzielić się Nim z innymi” – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski do młodzieży z całej diecezji, która uczestniczyła w obchodach diecezjalnego etapu ŚDM.

„Dzisiaj doświadczamy szczególnego duchowego przeżycia. Niedziela Palmowa jest bramą, która otwiera nam czas Wielkiego Tygodnia – czas wydarzeń pasyjnych i paschalnych. Pośród tych wydarzeń jest On, Jezus Chrystus, Syn Boży posłany przez Boga do ludzkiego świata, abyśmy mieli życie wieczne” – mówił w homilii bp Jan Piotrowski.

Przypomniał o „posłuszeństwie Jezusa aż do śmierci krzyżowej” i o „dramacie Jego wzgardzonej miłości”, przestrzegał przed pokusą osądzania tych, którzy Jezusa skazali na śmierć.

Mszę św. w bazylice koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, m.in. bp Marian Florczyk, duszpasterze młodzieży oraz ci księża, którzy przyjechali z delegacjami młodzieży z wielu parafii diecezji kieleckiej.
Uroczystość w bazylice poprzedziło modlitewne spotkanie delegacji młodzieży z księżmi biskupami w kościele akademickim św. Jana Pawła II. Wydarzeniu przewodniczył bp Marian Florczyk.

Historię ŚDM przypomniał wówczas ks. Sławomir Sarek – diecezjalny duszpasterz młodzieży. Następnie młodzi ludzie, po krótkiej modlitwie i wezwaniu bp. Florczyka, z okazałymi liśćmi palmowymi w rękach i z kilkudziesięcioma flagami państw, których delegaci przybędą na ŚDM - uformowali procesję. Przeszła ona, ze śpiewem, przez Skwer Szarych Szerów, ulicą Jana Pawła II i przez pl. NMP – do bazyliki katedralnej.

„Jestem tutaj, jako wolontariusz ŚDM, z Parafialnego Centrum przy parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach” – mówi KAI Paweł Brambert, uczeń trzeciej klasy technikum. – „Poruszyła mnie idea ŚDM, chciałbym w Krakowie doświadczyć siły, wspólnoty i jedności. Chcę razem z rówieśnikami przeżyć ten wspaniały czas” – wyjaśnia.

Pani Leokadia z podkieleckiej miejscowości przyszła, aby modlić się w intencji młodzieży, która „jest dobra i piękna” oraz w intencji wydarzenia w Krakowie i jego owoców. – „Nie mogę przyjechać do Krakowa, ale w moim domu pod Kielcami będę gościła ok. 10 osób i choć w ten sposób złączę się z Krakowem, Ojcem Świętym Franciszkiem i tą rzeszą młodych ludzi” – mówi.

Mszę św. w bazylice katedralnej zakończyło wspólne uwielbienie młodzieży.

Bp Jan Piotrowski wręczył specjalne błogosławieństwa delegatom z parafii przyjmujących pielgrzymów podczas ŚDM. Otrzymała je młodzież zaangażowana na etapie diecezjalnym, czyli mieszkańcy Kielc i okolic oraz ci, którzy przyjmują pielgrzymów z uroczystości centralnych w Krakowie. To głównie mieszkańcy sześciu południowych dekanatów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook