Kielce: duże zainteresowanie „Re-kolekcjami Tischnerowskimi”

apis, Kielce, 2016-03-23

Zakończyły się 23 marca br. „Re-kolekcje Tischnerowskie”, które odbywały się w Kielcach ramach trwających I Kieleckich Dni Tischnerowskich. Wzbudziły one duże zainteresowanie wśród kielczan.

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, w kamienicy Planty 7 zaprezentowane zostały w ramach „Re-kolekcji Tischnerowskich” cztery odcinki cyklu filmowego „Tischner czyta katechizm”, będących zapisem rozmów duchownego z Jackiem Żakowskim. Odbyły się projekcje następujących filmów: „Gdyby Jezus się pomylił”, „Nie będzie innego objawienia”, „Łaska”, „Nadzieja”.

- Powodzenie, jakim cieszyły się „Re-kolekcje Tischnerowskie”, na które złożyły się nieznane do tej pory wypowiedzi ks. Józefa Tischnera i kazania publikowane przez Tygodnik Powszechny, pokazały jak bardzo dziś brakuje głosu tego wybitnego duchownego, profesora filozofii, myśliciela, duszpasterza – powiedział w komentarzu dla KAI organizator Bogdan Białek. Zdaniem prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, podczas Kieleckich Dni Tischnerowskich, chodziło nie tylko o dużą frekwencję przybyłych ludzi do Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu, ale także sposób recepcji przekazywanych treści oraz wzruszenie i ciszę jakie wywoływały te spotkania wśród publiczności.

- Cały czas nasuwało się pytanie, co by dzisiaj ks. prof. Józef Tischner nam powiedział, jakby skomentował tę rzeczywistość? Jak jego głos współbrzmiałby z głosem papieża Franciszka? Jakim byłby dla nas dopowiedzeniem nauczania i misji Ojca Świętego? Na pewno te spotkania w następnych latach będziemy kontynuować – zapowiedział prezes Bogdan Białek.

Kieleckie Dni Tischnerowskie wejdą na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych w marcu w następnych latach przez Instytut oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Spotkania te będą zarówno na temat twórczości i myśli ks. Józefa Tischnera, ale także ludzi jemu podobnych.

Pod koniec marca br. odbędą się kolejne spotkania. Na ostatnią środę miesiąca zapowiedziane jest spotkanie z Kazimierzem Tischnerem, który kultywuje dorobek brata, głównie pracując z młodzieżą. Prowadzi Stowarzyszenie Drogami Tischnera, organizuje ogólnopolskie spotkania muzyczne „Jak wyśpiewać mądrość”, pomaga szkołom w Polsce i na Ukrainie noszącym imię ks. Tischnera.
Następnego dnia biskup kielecki Jan Piotrowski wygłosi wykład pt. „Bóg wybacza czułością, nie dekretem”.

Uzupełnieniem I Kieleckich Dni Tischnerowskich są dwie wystawy: „Odwaga myślenia” prezentowana na ul. Sienkiewicza przy Ławeczce Karskiego oraz użyczona przez Kazimierza Tischnera „Drogami Tischnera”, która eksponowana jest w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu.
Publiczność kielecka ma także możliwość kupienia książek tischnerowskich wydawnictwa Znak i „Tygodnika Powszechnego”.

Organizatorem I Kieleckich Dni Tischnerowskich jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Patronuje im „Tygodnik Powszechny’. Projekt współfinansowany jest przez Urząd Miasta w Kielcach. Na wszystkie wydarzenia wstęp będzie bezpłatny.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook