Kielce: samorządowcy i politycy oddali hołd ofiarom zamachu w Brukseli

dziar, Kielce, 2016-03-23

Kieleccy samorządowcy i politycy oddali dziś hołd ofiarom zamachu w Brukseli. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, politycy i samorządowcy złożyli kwiaty pod pomnikiem Homo Homini.

Uczestnicy uroczystości zgodnie przyznawali, że nikt nie spodziewał się, iż na powstałym kilkanaście lat temu pomniku, tabliczki z nazwami miast i kolejnych zamachów będą pojawiać się w takim tempie.

Kielecki pomnik Homo Homini, zbudowany w 2001 r. jako pierwszy w Polsce po zamachu na World Trade Center, ma formę dwóch jedynek przeciętych spadającym samolotem. Wykonał go prof. Adam Myjak. Budowa symbolicznego sześciometrowego monumentu kosztowała 300 tys. zł, zebranych od wielu sponsorów. Miasto przeznaczyło 400 tys. zł na uporządkowanie terenu.

W 2001 r. w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia monumentu przez biskupa kieleckiego, uczestniczyli przedstawiciele ambasad USA, Izraela, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Rosji. Inskrypcje na tabliczkach na pomniku upamiętniają kolejne po WTC zamachy terrorystyczne, np. w Madrycie, Moskwie, Biesłanie, Londynie, Bali, Bombaju, w miastach Izraela, Egiptu, Norwegii.
Jak zapowiedział prezydent Lubawski, wkrótce przybędą tabliczki informujące o zamachach w Paryżu (2015) i wczorajszym zamachu w Brukseli.

- „Od lat pomnik upamiętniający niewinne ofiary zamachu na World Trade Center stał się miejscem, gdzie zbieramy się wspominając tragiczne wydarzenia i osoby, które w nich zginęły” – mówił prezydent Lubawski.
We wtorek do zamachów przeprowadzonych przez bojowników Państwa Islamskiego doszło w hali odlotów portu lotniczego Bruksela oraz w jednym z wagonów metra przejeżdżającego przez centrum miasta. W wyniku ataków śmierć poniosło ponad 30 osób, kolejne 200 zostało rannych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook