Europoseł Siekierski o zamachu w Brukseli: tu nie chodzi o zwykłe zabijanie

dziar, Kielce, 2016-03-23

„Tu nie chodzi o zwykłe zabijanie, ale o efekty zabijania, a są one tym większe, gdy następują w otoczeniu ważnych instytucji międzynarodowych. Chodzi o pokaz siły” – mówi z rozmowie z KAI dr Czesław Siekierski, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia PSL, eurodeputowany z regionu świętokrzyskiego, przewodniczący Komisji rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zamach 22 marca zastał go w Europarlamencie w Brukseli.

„Niestety, wszystkie ścieżki prowadzą do Brukseli, gdzie znajduje się Parlament Europejski i siedziba NATO, więc geneza tych aktów terrorystycznych wydaje się być oczywista, co niestety nie pociąga za sobą pogłębionej pracy wywiadowczej” – uważa poseł.
Jego zdaniem, nawet przy największych zabezpieczeniach „nie można nigdy mieć stuprocentowej pewności bezpieczeństwa”. Zwraca uwagę na konieczność pracy wychowawczej i edukacyjnej szczególnie wśród drugiego pokolenia uchodźców, aby „unikać skrajności” i „uczyć ich szanować kraj, który stał się ich ojczyzną”. Uważa także, że odcięcie się od korzeni chrześcijańskich podkopuje jedność, tożsamość, a tym samym spójność i siłę Europy.
Poseł analizuje przyczyny terroryzmu, poddaje krytyce wykorzystywanie przez terroryzm wiary i religii, podkreśla konieczność dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego.
Uważa, że w Polsce, w obliczu nasilonych w Europie ataków - „należy być ostrożnym i mieć świadomość, że nigdy nie ma pewności do końca oraz maksymalnie nasilić kontrolę przy przekraczaniu granicy”.

„Świat, a szczególnie Europa muszą ustalić warunki funkcjonowania nowego ładu społecznego. Wszyscy, bez względu na nasze przekonania, wiarę, miejsce pochodzenia będziemy musieli przestrzegać po nowemu określonych zasad współżycia, często następować będzie zapewne ograniczenie niektórych praw w imię dobra wspólnego” - mówi.

Czesław Siekierski jest członkiem PSL, doktorem nauk ekonomicznych, byłym wiceministrem rolnictwa i posłem na Sejm, deputowanym do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji. W VIII kadencji został przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook