Nowy Targ: trwa konkurs „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

jg, Nowy Targ, 2010-10-30

Blisko 500 uczniów bierze udział w konkursie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. W Nowym Targu odbył się etap rejonowy konkursu. Projekty realizowane przez uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych mają przygotować dzieci i młodzież do niesienia pomocy innym. Honorowy patronat na konkursem sprawuje kard. Stanisław Dziwisz i bp Wiktor Skworc oraz Aleksander Palczewski, małopolski kurator oświaty.

Celem konkursu jest ukazanie młodzieży sposobu realizacji w życiu codziennym przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II. – Zwracamy także uwagę na uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych ludzi, przygotowanie ich do społecznego działania na rzecz potrzebujących – mówi Bożena Bryl, dyrektor nowotarskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie. Dodaje, że konkurs ma jeszcze jeden zasadniczy cel - tworzenie w szkołach województwa małopolskiego podstaw wolontariatu.

Podhalańskie eliminacje wygrał zespół uczniów z Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu oraz Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana z tego samego miasta. Anna Bachulska, nauczycielka w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu która odpowiada za konkurs, podkreśla, że projekt daje jej wiele radości. - Moi uczniowie doświadczają – poprzez włączenie się w realizację projektu – że są ludzie, którzy mają jeszcze większe problemy, a mimo to są zadowoleni z życia, mają nadzieję, a uśmiech ciągle gości na ich twarzach – mówi Anna Bachulska. W konkursie wyróżniono również Gimnazjum Specjalne w Zakopanem oraz Katolickie Gimnazjum w Czerwiennem.

Podczas prezentacji konkursowej na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu zaprezentowało się ponad 10 szkół z Podhala, Spisza i Orawy. Uczniowie każdej ze szkół przedstawili bardzo ciekawe prezentacje oparte na interesujących scenkach rodzajowych, wykorzystali też wiele symboli.

W podhalańskiej grupie konkursowej zaangażowane są 34 szkoły, 26 gimnazjów i 8 szkół ponadgimnazjalnych. Projekt realizuje 484, pod opieką 55 nauczycieli i 34 dyrektorów.

Konkurs „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” organizowany jest już po raz czwarty. Głównym organizatorem jest Samorząd Województwa Małopolskiego, a współorganizatorami są: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie.

Honorowy patronat na konkursem objęli: kard. Stanisław Dziwisz, bp Wiktor Skworc, Marek Nawara - Marszałek Województwa Małopolskiego, Stanisław Kracik - Wojewoda Małopolski, Aleksander Palczewski - Małopolski Kurator Oświaty. W projekt zaangażowanych jest także wiele placówek i instytucji, w tym Caritas Archidiecezji Krakowskiej i Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook