Kraków: żywa szopka u franciszkanów

jms, Kraków, 2010-12-14

Zespół Theatrum Mundi i Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli w Wieliczce towarzyszyć będą w tym roku otwarciu żywej szkopki u krakowskich franciszkanów. Zakonnicy wystawiają ją tylko trzy dni w roku: w Wigilię oraz w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. To szopka o najstarszych tradycjach w Polsce, będzie ją można oglądać na żywo także w internecie.

Franciszkanie zaczną budować szopkę już w najbliższy czwartek 16 grudnia, ale zwierzęta przywiozą z Ogrodu Zoologicznego i Uniwersytetu Rolniczego dopiero 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia. Osiołka, koniki, lamy, owce i kozy będzie można zobaczyć na dwie godziny przed Pasterką. Wtedy też, o godz. 22.00 Theatrum Mundi z Krakowa wraz z klerykami franciszkańskiego seminarium wystawią jasełka. Później, do samej północy zaplanowano wspólne kolędowanie z zespołem „Fioretti”.

W pierwszy dzień świąt szopkę będzie można oglądać od godz. 14.00. Swój program świąteczny przedstawią m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej sióstr urszulanek w Krakowie oraz Krakowski Chór Młodzieżowy „Płomień”.

W drugi dzień świat, 26 grudnia, na wspólne kolędowanie zakonnicy zapraszają również od godz. 14.00. Tego dnia usłyszymy Koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Wieliczce, góralskiego zespołu „Majeranki” oraz krakowskiego zespołu „W Miłości Zwycięstwo”. Jasełka przedstawią uczniowie z Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie.

Ponadto organizatorzy zaplanowali konkursy dla dzieci.

Impreza w całości będzie transmitowana w internecie: www.szopka.franciszkanie.pl

Pierwszą żywą szopkę wystawił św. Franciszek z Asyżu w Greccio w 1223 r. Dziewiętnaście lat temu krakowscy franciszkanie przeszczepili ten zwyczaj do Polski.

Komentarze (1)

kamila z czestochowa

6 lat temu

wspaniała szopka ale dlaczego tak trótko emitowana

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook