W Nowym Targu parafia pw. Jana Pawła II

jg / ju., Nowy Targ, 2011-05-01

Kościołowi i parafii w Nowym Targu nadano w niedzielę wezwanie bł. Jana Pawła II. Uroczystość miała miejsce po południu, kilka godzin po zakończeniu uroczystości beatyfikacyjnych w Watykanie.

Dekret o nadaniu wezwania nowego błogosławionego wydał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. To jedna z pierwszych w Polsce, i pierwsza w archidiecezji krakowskiej parafia, której patronuje papież Polak.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej na placu budowy nowego kościoła, przy ołtarzu polowym, na którym zawisł wielki baner z napisem: „Janie Pawle II, módl się za nami”. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, wieloletni proboszcz najstarszej parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu.

Duchowny przypomniał, że z terenu parafii widać nowotarskie lotnisko, gdzie Jan Paweł II spotkał się z góralami w 1979 r. – Postawił przed nami nowe wyzwanie do odpowiadania dobrem za zło. Jest dla nas wszystkim wzorem, podążajmy za nim – apelował kaznodzieja. Zauważył, że chór „Gorce” – uświetniający uroczystość, kilka razy koncertował dla Jana Pawła II.

W trakcie Mszy św. ks. Łukaszczyk, pod nieobecność proboszcza ks. Jana Karlaka, który przebywa z grupą parafian w Watykanie, odczytał dekret o nadaniu kościołowi parafialnemu w Nowym Targu „Na Równi Szafarskiej” nowej nazwy: „Błogosławionego Jana Pawła II”.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał w dekrecie, że parafia „Na Równi Szaflarskiej” została erygowana 20 listopada 2006 r. „Nie został wtedy wyznaczony jej patron, gdyż zamiarem było, by mógł stać się nim Ojciec Święty Jan Paweł II, którego wyniesienie do chwały ołtarzy było powszechnie oczekiwane” – napisał metropolita krakowski.

W uroczystości wzięło udział wielu wiernych. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Maciejem Jachymiakiem, wicestarostą powiatu nowotarskiego. Wierni otrzymali z rąk ministrantów obrazki z wizerunkiem błogosławionego Jana Pawła II.

Kościół pw. bł. Jana Pawła II jest w końcowej fazie budowy. Bryłę kościoła bardzo dobrze widać z traktu komunikacyjnego Zakopane – Kraków.

Informacje o parafii można znaleźć na stronie: www.parafia.nowytarg.pl. Parafia zaangażowała się w organizację misteriów Męki Pańskiej oraz Archidiecezjalnego Przeglądu Pieśni Religijnej – Sacrosong.

Na Podhalu wezwanie bł. Jana Pawła II otrzyma jeszcze parafia w Podsarniu-Harkabuzie i kaplica w Długopolu koło Ludźmierza.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook