Kraków: Orszak Trzech Króli po raz szósty (zapowiedź)

luk, Kraków, 2016-01-03

Już po raz szósty krakowskimi ulicami przejdą 6 stycznia trzy orszaki symbolizujące poszczególne kontynenty – azjatycki, europejski oraz afrykański. W tegorocznym Orszaku Trzech Króli wyjątkową rolę odegrają wolontariusze Światowych Dni Młodzieży.

„Orszak jest niezwykłym spotkaniem – rodzin, przyjaciół, sympatyków, jednym słowem wszystkich, którzy chcą pójść do Stajenki. Zachęcamy do udziału, bez względu na wiarę i głoszony światopogląd. By przejść z nami w organizowanych pochodach i ucieszyć się radością wspólnego śpiewania kolęd” – mówi KAI Robert Kowalski z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Orszak Trzech Króli jak zwykle wyruszy z trzech punktów miasta. Każda część Orszaku będzie prowadzona przez innego króla z charakterystycznymi dla niego barwami chorągwi. Najstarszą trasą z Wawelu przejdzie orszak czerwony, europejski. Po Mszy św. w Katedrze Wawelskiej, która rozpocznie się o godz. 10:00, prowadzącego pochód króla powita kard. Stanisław Dziwisz. Potem wspólnie z mieszkańcami i turystami, z towarzyszącym śpiewem Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, udadzą się za gwiazdą do Stajenki.

Orszak zielony, symbolizujący kontynent azjatycki, zbierze się na Placu Sikorskiego o godz. 11:00 – chętni mogą wziąć udział w Mszach św. w kościele Sercanek lub w kolegiacie św. Anny (godz. 10.00). Z kolei orszak afrykański, niebieski, wyruszy z Placu Matejki – poprzedzi go Msza św. w kościele św. Floriana o godz. 9:30.

Wszystkie pochody dotrą do Stajenki, która będzie zlokalizowana na Rynku Głównym. Monarchowie przejdą w asyście swoich dworów – rolę rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowią rodzice dzieci w przebraniach pasterzy. Na scenie, na której tradycyjnie będzie żłóbek i Święta Rodzina, wraz z kard. Dziwiszem oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu. Całość zwieńczy wspólne kolędowanie.

Jak dodał Robert Kowalski, w tym roku krakowski Orszak będzie w wyjątkowy sposób przygotowywał do największego religijnego wydarzenia tego roku w Polsce, czyli Światowych Dni Młodzieży. Podczas pokonywania tras wystąpią wolontariusze ŚDM reprezentujący różne kraje i narodowości, którzy osobiście zaproszą do udziału w tym wydarzeniu. Tradycyjnie Orszak będzie wspierał także Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, które od wielu lat pomaga wychodzić z bezdomności. Zebrane środki wspomogą utrzymanie tzw. mieszkań wspieranych, w których osoby i rodziny bezdomne uczą się samodzielności. W przeprowadzanie kwesty włączą się jak zwykle stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Według Fundacji Orszaku Trzech Króli w tym roku orszaki przejdą w około 400 miejscowościach w całej Polsce. Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do zwyczaju wystawiania jasełek ulicznych. W orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że przyjście Mesjasza sprzed 2 000 lat wciąż ma znaczenie dla współczesnego człowieka. Hasło tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli to: „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie.”

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook