W Nowym Targu 100 Kolędników Misyjnych odwiedzi 15 tys. osób

jg / mz, Nowy Targ, 2016-01-04

W Nowym Targu 100 Kolędników Misyjnych odwiedzi 15 tys. osób Fot. Grzegorz Boguszewski - fotoKAI

Przy prawie 15 stopniowym mrozie Kolędnicy Misyjni odwiedzają w niedzielę 3 stycznia mieszkańców Nowego Targu. Mogą dotrzeć nawet do 15 tys. osób, które współtworzą największą parafię na Podhalu pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kolęda Misyjna to ogólnopolska inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W tym roku ofiary pieniężne zbierane podczas Kolędy przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom m.in. w Kongo i na Madagaskarze.

Uroczyste rozesłanie i błogosławieństwo kolędników odbyło się na Mszy św. w samo południe. – Przyjmijcie ich do swoich domów, cieszymy się razem radosną nowiną o Bożej Dziecinie, a przede wszystkim wspierajmy wszystkie biedne dzieci w Kongo czy na Madagaskarze – mówił w czasie kazania ks. Mariusz Wojdan, jeden z koordynatorów Kolędników Misyjnych.

Podczas Mszy św. zaprezentowała się jedna z grup Kolędników Misyjnych, z programem takim samym, jaki potem będą prezentować w mieszkaniach nowotarskich parafian. W misyjne kolędowanie zaangażowały się dzieci m.in. z parafialnej scholi „Promyki”, Oazy Dzieci Bożych i nowotarskich szkół podstawowych. W sumie 100 najmłodszych parafian.

- Chodzimy od domu do domu, jesteśmy bardzo dobrze przyjmowani. Parafianie nie szczędzą także ofiar dla dzieci w Kongo czy na Madagaskarze – mówi Emilka, która już drugi raz wcieliła się w rolę kolędniczki. Kolędnicy są przebrani na mieszkańców różnych kontynentów.

Mali kolędnicy odwiedzą wszystkie rejony parafii, do której należy 15 tys. wiernych. Każdej z 13 grup towarzyszy jedna osoba dorosła. Domy, w których domownicy życzą sobie przyjęcia kolędników, mają mieć zawieszoną kolorową kokardę na drzwiach wejściowych.

Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitarnej w Krakowie zaprasza dzieci na archidiecezjalne spotkanie kolędników misyjnych, które odbędzie się 9 stycznia w Wadowicach w parafii św. Piotra Apostoła. O godz. 9 nastąpi powitanie grup kolędniczych i przejście przez Bramę Miłosierdzia. Następnie o godz. 10 Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Jan Zając. W programie także Misyjna Droga Kolędników, spotkania z misjonarzami i kuchnia misjonarza. Na zakończenie odbędzie się koncert laureatów kompozytorów na kolędę misyjną "Miłość i Miłosierdzie" połączony z ogłoszeniem wyników konkursów, wręczeniem nagród i rozesłaniem.

Kolęda Misyjna to inicjatywa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce kolędnicy misyjni wyruszyli po raz pierwszy w 1993 roku. W wybrany dzień - zazwyczaj jest to drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, podczas Mszy św. ksiądz uroczyście posyła kolędników misyjnych. W ten sposób informuje parafian o terminie i celu kolędy misyjnej. Wówczas pięcioosobowe grupy wraz z dorosłym opiekunem udają się do rodzin w swojej parafii.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook