Nowy Targ: koncert kolęd chóru z dominikańskiej parafii na Białorusi

jg, Nowy Targ, 2016-01-07

Przez blisko godzinę w nowotarskiej świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa koncertował 6 stycznia wieczorem dominikański chór "Hosanna" z Witebska na Białorusi. Goście ze Wschodu wystąpili także w Rabce.

Do Polski przyjechali na zaproszenie parafii NSPJ, Miejskiego Ośrodka Kultury i Chóru "Echo Gorczańskie". Oprócz Nowego Targu, chórzyści koncertowali także w Rabce, w kościele św. Teresy.

Chór "Hosanna" istnieje przy parafii św. Barbary w Witebsku od 2000 r. Obok wykonywania swojej funkcji liturgicznej, w ciągu minionych 15 lat stał się środowiskiem jednoczącym wokół piękna żywego śpiewu, ludzi o tradycji katolickiej, jak i prawosławnej oraz jeszcze poszukujących.

Dominikanie z radością mówią, że chór to ciekawy projekt duszpasterski dla bardzo zróżnicowanej pod względem wyznaniowym społeczności białoruskiej. Przez 15 - letni okres swego istnienia członkowie chóru byli uczestnikami i laureatem festiwalów sakralnej muzyki, m.in. "Mahutny Boża" na Białorusi.

Chórzyści przyjaźnią się i śpiewają z chórem parafii św. Gertrudy w Monachium, a latem odwiedzają wspólnotę parafialną w Itter w Austrii. Stąd też w repertuarze pojawiły się niemieckojęzyczne "pamiątki" z tych podróży.

Chór nagrał trzy płyty zawierające wykonywany przez siebie repertuar. Powstały dwie płyty z kolędami i jedna z pieśniami liturgicznymi. W repertuarze chóru znajdują się, obok pieśni religijnych - współczesnych, jak i utworów muzyki dawnej (psalmy w opracowaniu Gomółki, Wacława z Szamotuł z XVIIw.), również pieśni ludowe oraz patriotyczne.

Chór chętnie dzieli sie swoim dorobkiem i koncertuje na Białorusi: w Witebsku, Mińsku, Połocku, Wierchniedwinsku, Gorodku, jak i w Polsce: w Warszawie, Poznaniu, Tarnobrzegu, Olsztynie (koncerty kolęd polskich i białoruskich).

- Chór swoim śpiewem przyczynia się do rozbudzania, jak i umacniania zainteresowania mieszkańców Białorusi polską kulturą muzyczną i tradycją - mówi o. Stanisław Lityński, dominikanin z Kijowa, pracujący także na Białorusi.

Chórzyści aktywnie uczestniczą w przedsięwzięciach organizowanych przez organizacje i środowiska polonijne czy Konsulat Polski w Mińsku.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook