Zakopane: bożonarodzeniowe nabożeństwo dla prawosławnych

jg, Zakopane, 2016-01-07

Już po raz dwunasty w zakopiańskim kościele na Pęksowym Brzyzku odbyły się prawosławne nieszpory bożonarodzeniowe. Zgromadzili się na nim liczni goście zza Wschodu.

Na początku prawosławni wierni weszli do świątyni i zapalili symboliczne świece, które potem umieścili obok ikony. Modlitwie przewodniczył ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz prawosławnej parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. – Cieszę się, że jesteście na urlopie w tych pięknych stronach i przyszliście się modlić w intencji naszych wschodnich krajów, waszych ojczyzn – powiedział ks. Jarosław.

Po zabytkowym drewnianym kościołku rozchodziły się głosy prawosławnych modlitw i śpiewów. Po nabożeństwie wierni podzielili się chlebem i przyjęli od kapłana specjalne błogosławieństwo.

Z podtrzymywania i prowadzenia nabożeństw cieszy się ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Zakopanem i dziekan dekanatu zakopiańskiego, który administruje kościołem na Pęksowym Brzyzku. Ks. Jarosław przekazał gościom zza Wschodu pozdrowienia od zakopiańskiego dziekana.

Zgodę na odprawianie nabożeństwa prawosławnego w kościele katolickim wydał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Od kilku lat na początku roku do Zakopanego przyjeżdża najwięcej turystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Goście ze Wschodu spędzają pod Tatrami prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia.

Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika, św. Szczepana.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook