Łopuszna: konferencja o wyzwaniach cywilizacyjnych dla nauczycieli szkół tischnerowskich

jg, Łopuszna, 2016-01-09

Pod hasłem „Nauczyciel i wychowawca wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych” w Łopusznej na Podhalu odbywa się XI Otwarta Konferencja dla Nauczycieli i Wychowawców organizowana przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”.

Ponad 100 nauczycieli z całej Polski słucha wykładów i rozmawia m.in. o cyberświecie i agresji elektronicznej, o rozwiązywaniu szkolnych konfliktów, a także o wyzwaniu, jakim jest kryzys migracyjny. Do Łopusznej przyjechali wybitni specjaliści z polskich uczelni, m.in. Katarzyna Barani, Sonia Baraniova, Piotr Kłodkowski, Ewa Krukowska, Arkadiusz Stempin i Adam Workowski.

- To nie jest tak, że internet możemy obwiniać za wszystko i tam doszukiwać się wszelkich niepowodzeń dzieci i młodzieży, łącznie z sytuacjami najgorszymi - podkreśla prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje myśli i doświadczenia zebrał w wykładzie i warsztatach zatytułowanych "Agresja elektroniczna i cyberbullyng, jako nowe ryzykowne zachowania młodzieży".

Prof. Pyżalski przedstawił też nauczycielom liczne wyniki badań dotyczących zachowania dzieci i młodzieży w sieci. - Pamiętajmy, że młodzi ludzie za pośrednictwem Internetu robią wiele dobrych rzeczy, są np. wolontariuszami - pomagając odrabiać lekcje słabszym kolegom, pogłębiają wiedzę historyczną - uczestnicząc w specjalistycznych forach. Niestety nie jest to za duży procent takich osób, ale też niski jest procent młodych internautów, którzy są agresywni w sieci - podkreślił prof. Pyżalski.

Jego zdaniem, największą rolą współczesnych pedagogów jest zagospodarowanie dzieci i młodzieży, którzy są zwyczajnymi internautami. - Nie robiłbym też tragedii, że oni tyle czasu spędzają w sieci, najważniejsza w tym wszystkim jest jakość - mówił profesor z Poznania.

Uczestnicy konferencji mają też okazję zapoznać się z kulturą góralską. Zaplanowano m.in. polsko -słowacki koncert kolęd. Zaprezentowane zostaną ponadto efekty ubiegłorocznej akcji „Czytam, więc jestem”.

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” przy wsparciu finansowym Gminy Nowy Targ wraz z krakowskim Instytutem Myśli Józefa Tischnera. Natomiast gospodarzem spotkania jest Kazimierz Tischner, brat ks. prof. Józefa Tischnera i Wojciech Bonowicz, redaktor krakowskiego "Znaku", publicysta i autor największej monografii poświęconej ks. prof. Józefowi Tischnerowi i wielu innych tytułów związanych z autorem "Etyki Solidarności".

Uczestnicy konferencji będą się też modlić w zabytkowym drewnianym kościółku w Łopusznej. Złożą też kwiaty na grobie ks. prof. Józefa Tischnera na miejscowym cmentarzu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook