Poszukiwani liderzy do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

pra, Kraków, 2016-01-13

Do 17 stycznia trwa rekrutacja liderów Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Odpowiedzialni za poszczególne rejony EDK wyznaczą trasy oraz zadbają o promocję wielkopostnej inicjatywy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest nietypową formą rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej podczas nocnego marszu do wybranego sanktuarium. W ubiegłym roku wydarzenie zgromadziło prawie 11 tysięcy ludzi. Jego pomysłodawcą jest ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna.

„Ekstremalna Droga Krzyżowa jest prawie dosłownym naśladowaniem czterdziestu dni pustynnego survivalu Jezusa. Łącznie z pokusami przy końcu, które trzeba przezwyciężać – wyjaśnia ks. Stryczek. – To forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe spotkanie z Jezusem pośrodku zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie, czyli w pełni” – dodaje krakowski kapłan.

Z organizację Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w poszczególnych rejonach odpowiadają liderzy, którzy wyznaczą trasy EDK i zajmą się promocją inicjatywy w środowisku lokalnym. Rekrutacja liderów EDK trwa do 17 stycznia. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.edk.org.pl.

Wśród uczestników ubiegłorocznej edycji EDK był m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. „Ekstremalność warunków, w jakich odbywa się to nabożeństwo, przybliża ją do pierwszej Drogi Krzyżowej. Pozwala budzić w sobie prawdziwe współodczuwanie z ludźmi, w których życiu dziś Chrystus znowu idzie „drogą krzyżową”. To ci, którzy doświadczają odrzucenia, marginalizacji, chorób, niesprawiedliwości, dyskryminacji czy nierówności społecznej” – mówi abp Migliore.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbywa się od 2009 r. Akcja narodziła się w ramach spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości – jej twórcą jest ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna. EDK polega na przejściu w nocy około 40-kilometrowej trasy. Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest w całej Polsce a także poza jej granicami. W zeszłym roku wydarzenie odbyło się w 63 rejonach w Polsce i również w szkockim Glasgow, brytyjskich Stroke on Trent i Blackburn-Halifax oraz w szwajcarskim Zurychu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook