Kraków: Misterium Kolędowe w Bazylice Mariackiej

luk, Kraków, 2016-01-17

Niezwykłe aranżacje kolęd i pastorałek, kolędnicy z gwiazdą i turoniem oraz radosna atmosfera przypominająca Boże Narodzenie – tak można opisać Misterium Kolędowe zaprezentowane w Bazylice Mariackiej w sobotę wieczorem. Wydarzenie przygotowały Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”.

„Pomysł zrodził się kilka miesięcy temu – chcieliśmy, aby oba chóry wystąpiły wspólnie. Padło na kolędy, które każdy kocha i lubi śpiewać. A Misterium Kolędowe odbywa się od 35 lat w Katedrze Szczecińskiej i gromadzi ogromną rzeszę słuchaczy, więc chcieliśmy go zaprezentować także w Krakowie” – powiedziała KAI współorganizatorka wydarzenia, Joanna Trociuk-Dobrowolska. „Atmosfera tej świątyni jest bardzo korzystna dla wykonań chórów. Ufam, że dobór kolęd polskich kompozytorów będzie na tyle ciekawy, że wszyscy będą zadowoleni” – dodała przed koncertem Marta Stós, dyrygent chóru „Cantata”.

Misterium charakteryzował niezwykły dynamizm. Chóry występowały naprzemiennie. Często śpiewy rozpoczynano już podczas wejść wykonawców z różnych części kościoła, co stanowiło dla przybyłych niejednokrotnie wielkie zaskoczenie. Nie zabrakło także kolędników w pięknych ludowych strojach, niosących Gwiazdą Betlejemską wraz z towarzyszącym im turoniem.

Wnętrze Bazyliki Mariackiej cały wieczór rozbrzmiewało niezwykłymi aranżacjami kolędowymi. Zgromadzeni usłyszeli m.in. „Wśród nocnej ciszy” w opracowaniu Marka Jasińskiego, „Dzisiaj w Betlejem” w opracowaniu Tomasza Flasza czy „Jezusek czuwa” w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego. W sumie chóry zaśpiewały 18 kolęd i pastorałek.

„To zawsze coś innego – kulturalne spędzenie wieczoru z dziećmi. W domu kolędujemy, ale to już przecież ostatki. Cała atmosfera koncertu była niezwykle uroczysta” – oceniła Monika Surdziel z Krakowa, która przybyła na koncert z dwoma synami. „Przyszłam, bo święta Bożego Narodzenia są dla mnie bardzo ważne – chciałam jeszcze raz poczuć wyjątkowość tego czasu i udało się” – dodała Klaudia Komandorczyk z Opoczna, studiująca w Krakowie.
Patronat honorowy nad koncertem objął metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz oraz rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Kazimierz Furtak.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook