Wadowice: ponad 60 polskich karmelitów bosych na rekolekcjach zakonnych

rk, Wadowice, 2016-01-18

Niemal na koniec Roku Życia Konsekrowanego ponad sześćdziesięciu zakonników ze swymi przełożonymi prowincjalnymi rozpoczęło w Karmelitańskim Domu Rekolekcyjnym „Na Górce” w Wadowicach swoje rekolekcje. Ćwiczeniom duchowym przewodniczy ks. dr Krzysztof Wons SDS, założyciel i dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, znany rekolekcjonista i teolog życia konsekrowanego.

O. Szczepan Praśkiewicz OCD, kronikarz wadowickiego klasztoru karmelitów bosych, w rozmowie KAI zauważył , że rekolekcje wpisują się w obchodzony Jubileuszowy Rok Miłosierdzia i stanowią jeden z ostatnich elementów programu w ramach kończącego się Roku Życia Konsekrowanego. Dla karmelitów bosych miał on szczególną wymowę w związku z rocznicą Pięćsetlecia Narodzin św. Teresy od Jezusa (1515-2015).

Zakon karmelitów bosych w Polsce ma dwie prowincje – krakowską i warszawską. Prawie 400 zakonników pracuje w Polsce, na misjach w Burundi i Rwandzie, w Argentynie i na Syberii. Delegatury prowincjalne utworzone przez polskie prowincje istnieją na Białorusi, Słowacji i Ukrainie, istnieje też klasztor polskich zakonników w Rydze na Łotwie, a jeden ze współbraci posługuje na Węgrzech. Zakonnicy z Polski włączyli się też w dzieło nowej Ewangelizacji w zachodniej Europie (Niemcy, Włochy) i w Stanach Zjednoczonych (Chicago, Munster, Korona). Polskich karmelitów bosych nie brakuje także w centralnych instytucjach zakonu w Rzymie (Kuria Generalna, Papieski Wydział Teologiczny „Teresianum”) i na Górze Karmel w Ziemi Świętej.

Obok Wydawnictwa Karmelitów Bosych w Krakowie i funkcjonuje wydawnictwo „FlosCarmeli” w Poznaniu i krakowski dwumiesięcznik „Głos Karmelu”, a także poznański kwartalnik „Zeszyty Karmelitańskie”. Działają karmelitańskie instytuty duchowości w Krakowie i w Poznaniu, liczne ruchy i grupy modlitewne oraz zespół muzyczny „Twoje Niebo” (Kraków).

Do karmelitów bosych są też prawnie agregowane żeńskie. Powstałe w Polsce zgromadzenia zakonne sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus i sióstr terezjanek. Także przybyłe w ostatnich dziesięcioleciach do Polski hiszpańskie  zgromadzenia sióstr karmelitanek misjonarek i sióstr karmelitanek misjonarek terezjanek.

Druga tura rekolekcji, dla zakonników, którzy nie mogli teraz na nie przybyć, odbędzie się także w Wadowicach, w dniach 2-7 października.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook