Kraków: wystawa w Muzeum Narodowym z okazji ŚDM 2016

luk, Kraków, 2016-01-19

„Maria. Mater Misericordiae” - to tytuł wystawy, która zostanie zaprezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w ramach zbliżających się Światowych Dni Młodzieży oraz w związku z trwającym Rokiem Miłosierdzia. Zwiedzający będą mogli zobaczyć blisko 100 dzieł, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia.

Organizatorem wystawy, która będzie dostępna dla pielgrzymów i turystów od 23 czerwca do 9 października br., jest Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. W ramach ekspozycji pokazane zostaną dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco.

„Zobaczymy wizerunki Marii w płaszczu opiekuńczym, Marii ukazującej pierś, a także inne popularne przedstawienia, które w średniowieczu i w epoce nowożytnej odczytywano często jako wyobrażenie idei miłosierdzia Marii – Pietę, Matkę Boską karmiącą Dzieciątko” – zapowiedzieli organizatorzy na stronie internetowej wystawy.

Przygotowywany katalog ekspozycji ma być swoistym kompendium wiedzy o ikonografii Matris Misericordiae. Możliwe to będzie dzięki zamieszczeniu w nim esejów wybitnych teologów, biblistów czy historyków sztuki, prezentujących kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, kulturowych praktykach Kościoła, a także muzyce sakralnej i ikonografii.

Wystawa będzie jedyną oficjalną ekspozycją sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Piotr Krasny i prof. Giovanni Morello.

Krakowska ekspozycja będzie kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych podczas wcześniejszych Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast gospodarzy m.in. Colorado History Museum w Denver, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook