Wadowice: jutro rusza nowenna przed uroczystością św. Józefa

rk, Wadowice, 2016-01-19

W sanktuarium św. Józefa „Na Górce” w Wadowicach rozpoczyna się 20 stycznia tradycyjna dziewięciotygodniowa wielka nowenna, poprzedzająca uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, która przypada 19 marca. Nowenna sięga swymi korzeniami czasów św. o. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela życia karmelitańskiego i założyciela wadowickiego klasztoru.

Nowenna do św. Józefa odprawiana jest w wadowickim klasztorze niezmiennie od 121 lat. Co tydzień rzesze wiernych. W tym roku od 20 stycznia w każdą środę o godz. 8.00 i 17.00 celebrowane będą w wadowickim Karmelu uroczyste Msze św. z kazaniem i nabożeństwem. Liturgii w kolejne środy przewodniczą księża i zakonnicy z Wadowic oraz okolicznych miejscowości. W pierwszą środę wielkiej nowenny porannemu nabożeństwu przewodniczyć będzie ks. Artur Czepiel, wikariusz z wadowickiej parafii św. Piotra, wieczorem zaś –prowincjałowie karmelitańscy, obecni na rekolekcjach w domu rekolekcyjnym „Na Górce”.

Jak przypomina o. Szczepan Praśkiewicz OCD, kronikarz wadowickiego klasztoru karmelitów bosych, nowenna sięga swymi korzeniami czasów św. o. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela życia karmelitańskiego i założyciela wadowickiego klasztoru.

W 1882 r. przeorem klasztoru w Czernej został św. Rafał Kalinowski (1835-1907) – były powstaniec styczniowy i katorżnik Sybiru. Stał się on filarem odnowy życia karmelitańskiego w Polsce. W 1892 roku założył w Wadowicach nowy klasztor, miejsce formacji zgłaszających się powołań.

„Zakonnik przywiózł ze sobą do nowej placówki figurkę św. Józefa, a w ołtarzu głównym prowizorycznej kaplicy, jaką urządzono przed wybudowaniem obecnego kościoła pw. św. Józefa, umieścił obraz Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, dar sióstr karmelitanek bosych z Krakowa-Wesołej, pochodzący ze skasowanego po powstaniu styczniowym klasztoru wileńskiego, co dla o. Rafała, wilnianina z urodzenia, nie było bez znaczenia” – zaznacza o. Praśkiewicz.

To właśnie o. Rafał zainicjował w 1895 roku w Wadowicach wielką, dziewięciośrodową nowennę przed uroczystością św. Józefa. Tymczasem w latach 1897-1899 został wybudowany nowy kościół klasztorny. W retabulum głównego ołtarza centralne miejsce zajął obraz św. Józefa w całej postaci z Dzieciątkiem na lewej ręce i z lilią w prawej, o wymiarach 1,30 na 2,75 m. Namalował go na zamówienie o. Rafała malarz Franciszek Bergman z Czech.

Jak zauważa o. Praśkiewicz, Karol Wojtyła, urodzony w Wadowicach zaledwie 13 lat po śmierci św. Rafała często modlił się przed wadowickim obrazem świętego Józefa. Nosił też swoje drugie imię chrzcielne – Józef.

„Jako papież Jan Paweł II ofiarował pierścień papieski dla przyozdobienia obrazu w wadowickim kościele karmelitańskim. 19 marca 2004 roku kardynał Franciszek Macharski nałożył ten pierścień na obraz patrona świątyni i nadał kościołowi tytuł sanktuarium świętego Józefa” – wyjaśnił zakonnik.

Kulminacyjnym momentem nowenny jest uroczystość świętego Józefa, przypadająca 19 marca. Uroczystą sumę odpustową w wadowickim sanktuarium odprawi w tym roku bp Jan Zając.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook