Kard. Dziwisz otrzymał najwyższe odznaczenie Węgier

luk / mz, Kraków, 2016-01-25

W niedzielę w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz otrzymał Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier. „Przyjmuję ten order jako wyraz wspólnej troski o zachowanie wartości moralnych, jakie znajdują się u fundamentów naszych narodów i całej cywilizacji europejskiej” – powiedział metropolita krakowski.

Odznaczenie wręczył Zoltán Balog, który w rządzie Węgier kieruje Ministerstwem Zasobów Ludzkich i jednocześnie jest pastorem kalwińskim. Minister Balog wygłosił również laudację. „Życie Ojca Kardynała uważamy za pełne ofiary, a krzyż Ksiądz Kardynał nosi nie tylko na piersi, ale też i na ramionach. A ten krzyż, który ja przywiozłem jest wyrazem wdzięczności za służbę Księdza Kardynała na rzecz Kościoła i Europy” – mówił.

Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier został nadany metropolicie krakowskiemu przez prezydenta Węgier Jánosa Ádera na wniosek premiera Węgier Viktora Orbána „w uznaniu doniosłej roli Księdza Kardynała w życiu Kościoła powszechnego oraz za jego wybitną działalność w umacnianiu więzi między Stolicą Apostolską a Węgrami, jak też za wyjątkowe zasługi w pielęgnowaniu pamięci świętego papieża Jana Pawła II”.

Przyjmując order Kard. Dziwisz podkreślił, że Polskę i Węgry łączy wspólnota losów, której symbolem są przedstawiciele dynastii Piastów, Andegawenów i Jagiellonów, którzy zasiadali na stolicy w Krakowie i w Budzie oraz wspólni święci, tacy jak św. Stefan, św. Jadwiga czy św. Jan Paweł II.

Hierarcha wskazał, że dziś jeszcze bardziej potrzeba wspólnych wysiłków obu narodów na rzecz troski o wartości tożsamości chrześcijańskiej Europy, dającej podstawy do budowania bardziej ludzkiego i bardziej szczęśliwego kontynentu. „Jesteśmy złączeni w wysiłkach, ponieważ również Kościół w Polsce i instytucje państwowe odczuwają ten sam obowiązek. Troska o zdrową rodzinę i młodzież jest naszą wspólną sprawą i najlepszym wkładem w dobro wspólne Europy” – stwierdził.

„Najwyższe odznaczenie Węgier dla mnie przyjmuję z wdzięcznością za wszelką życzliwość, jakiej ja i moi rodacy doświadczali w przeszłości i doświadczają dziś od braci Węgrów” – powiedział kard. Dziwisz. Pozdrowił prezydenta i premiera Węgier, a także Episkopat tego kraju z kard. Erdö, metropolitą Esztergom.

Dzisiejsze odznaczenie kard. Stanisława Dziwisza jest także wyrazem wdzięczności Węgrów za zasługi metropolity krakowskiego w umacnianiu zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską a Węgrami, między Kościołami i wspólnotami w Polsce i na Węgrzech.

Komentarze (2)

pol

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

Piękne! DEO gratias!

Odpowiedz

ir

11 miesięcy, 2 tygodnie temu

Niech żyje sojusz chrześcijańskiej EUropy! Wracajmy do Chrystusa!

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook