ŚDM 2016: zakwaterowanie, wyżywienie, transport, opieka medyczna

BP ŚDM, am, Kraków, 2016-01-25

Dokładnie za pół roku rozpoczną się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. O przygotowaniach do przyjazdu młodych z całego świata - zakwaterowaniu, wyżywieniu, transporcie i opiece medycznej, poinformowało biuro prasowe ŚDM.

Zakwaterowanie

Pielgrzymi przyjeżdżający na ŚDM zakwaterowani będą w parafiach na terenie województwa małopolskiego oraz w gminach i dekanatach leżących w bliskim sąsiedztwie Małopolski, na terenie woj. śląskiego i świętokrzyskiego. Tereny te zostały podzielone na cztery strefy (Miasto Kraków, Kraków-region, diecezja tarnowska i podzielona na dwie części strefa czwarta: diecezja kielecka i archidiecezja katowicka).

W plan zakwaterowania wchodzą także miejsca udostępniane przez miasto, tj. jednostki edukacji (szkoła, domy kultury i in.), których jest ok. 200.

Noclegi u rodzin pozyskują Parafialne Komitety Organizacyjne. Każda z parafii, na podstawie liczby parafian i obszaru parafii, otrzymała szacunkowe liczby pielgrzymów, których powinna przyjąć. Komitety powinny znaleźć miejsce parkingowe dla kilku autokarów, a w czasie przyjazdu gości - pomóc w komunikacji, wydawaniu plecaków, zapewnieniu śniadań i rozlokowania do rodzin.

W części parafii organizować będą także Festiwal Młodych – wydarzenia kulturalne i duchowe w czasie ŚDM.

Wyżywienie

Osoby, które wybiorą pakiet z wyżywieniem, otrzymywać będą posiłki na podstawie dwóch talonów - na posiłek dwudaniowy i trzydaniowy.

Talony będą realizowane przez pielgrzymów w wybranych lokalach, które włączą się w program wyżywienia na podstawie umów z Komitetem Organizacyjnym. KO poprosił, aby w lokalach był wybór różnych opcji posiłku. Posiłki te przygotowywane będą według zaleceń i obowiązujących na terenie Polski norm żywieniowych. Dokładna koncepcja zostanie dopracowana przez Katedrę Instytutu Żywienia.

Poza punktami stacjonarnymi funkcjonować będą także inne punkty, tj. namioty czy grille, a także punkty mobilne - foodtrucki.

Punkty będą specjalnie oznakowane, a ich lokalizacje będzie można znaleźć na mapie w aplikacji mobilnej dla pielgrzymów.

W mieście znajdować się będą punkty pobrania wody, a każdy podmiot gastronomiczny, który podpisze umowę z Komitetem, ma obowiązek dystrybuowania wody pielgrzymom. Dodatkowo na Campus Misericordiae wydawana pielgrzymom będzie woda butelkowana. Znajdą się tam także autocysterny, których na miejscach Wydarzeń Centralnych będzie ponad 10.

Restauratorzy i właściciele punktów gastronomicznych nadal mogą zgłaszać się do programu wyżywienia pielgrzymów.

Transport

Podczas mających miejsce na początku stycznia warsztatów w Zakrzowie k. Kalwarii Zebrzydowskiej, starano się wypracować plan komunikacji miasta na czas ŚDM.

Specjaliści i studenci pod kierownictwem prof. Andrzeja Szaraty z Politechniki Krakowskiej rozpatrywali różne warianty rozwiązań dla transportu pielgrzymów i mieszkańców Krakowa.

Według tej propozycji, dla pielgrzymów spoza Krakowa głównym środkiem transportu powinna być kolej. Opracowano system stacji dojazdowych do miasta Krakowa, które dowozić będą pielgrzymów z różnych kierunków w obręb miasta, a stamtąd udawać się będą oni na miejsca wydarzeń.

Wypracowane zostało także rozwiązanie w zakresie parkingów na terenie miasta i dróg dojazdowych.
Wszystkie te opracowania będą teraz oceniane we współpracy z odpowiednimi jednostkami miejskimi, województwem i stroną rządową.

Centra informacyjne

W miejscach wydarzeń centralnych, na drogach dojazdowych do Krakowa i w miejscach takich jak lotniska i dworce, znajdą się trzy typy centrów informacyjnych. Mają one pomóc zarówno osobom już zarejestrowanym, jak i tym, którzy będą chcieli tego dokonać na miejscu.

Są to: Centra informacyjno-rejestracyjne; Punkty Informacyjne oraz Mobilne Punkty Informacyjne. Wytypowano już dokładne lokalizacje centrów informacyjno-rejestracyjnych.

Bezpieczeństwo i zabezpieczenie medyczne

Komitet Organizacyjny współpracuje z odpowiednimi służbami, które troszczyć się będą o bezpieczeństwo pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Małopolski Urząd Wojewódzki włącza się przez konsultacje i przesyłanie uwag w tworzenie rządowej specustawy, która dotyczyć będzie m.in. kwestii zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom i mieszkańcom regionu. Ustalenia na poziomie województwa, opracowane na podstawie powstającej specustawy, znane będą 15 marca.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook