Trybsz k. Nowego Targu: milion złotych pochłonęło odrestaurowanie kościoła z XVII w.

jg, Trybsz, 2016-02-01

Zakończyły się prace renowacyjne zabytkowego kościoła w Trybszu niedaleko Nowego Targu. W drewnianej świątyni zostały oczyszczone malowidła na ścianach, wymieniono gont i posadzkę. Prace trwające 5 lat pochłonęły milion złotych, które przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak mówi cysters o. Rajmund Dziadkiewicz, proboszcz parafii w Trybszu prace obejmowały trzy najważniejsze etapy. W pierwszej części były czyszczone ściany i wydobycie wszystkich malowideł na nich istniejących. Następnie przystąpiono do wymiany gontów przykrywających świątynię. - Na końcu poddaliśmy renowacji ambonę i wyposażenie ołtarza. Nową jakość zyskała również posadzka - wspomina o. Rajmund.

Cały plan odnowienia świątyni w Trybszu opracował i pracami kierował dr Jarosław Adamowicz z Akademii Sztuk Pięknych. Jednak prace wykonywane przez niego i cały zespół konserwatorów odbywały się w ramach Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuk.

Pomimo, że kościółek został pięknie odrestaurowany to o. Rajmund myśli jeszcze o pracach z nim związanych. Zakonnik chciałby, aby w świątyni zostało zamontowane oświetlenie, a także jakiś rodzaj ogrzewania. W tej chwili kościółek pełni rolę kaplicy pogrzebowej. Na wyposażeniu brakuje także kilku ławek.

Kościółek w Trybszu (kilka minut jazdy samochodem od Nowego Targu) jest znaną perełką architektoniczną w Polsce. Na jego ścianach widnieją wspaniałe siedemnastowieczne malowidła religijne, o tak wszechstronnym przekazie ideowym, iż według historyków można je porównywać choćby z tymi w kaplicy Sykstyńskiej. Drewniana świątynia ma zaledwie 15 m długości i 8 m szerokości, została zbudowana ok. 1567 r. Historycy sztuki uważają, że na malowidłach trybszańskich znajdują się najstarsze zachowane przedstawienia Tatr, gdzie widać poszczególne szczyty Tatr Bielskich: Hawrań, Murań i Płaczliwą Skałę. Można je obserwować właśnie z Trybsza, więc malarz pewnie stąd zaczerpnął ten krajobraz. W scenie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny można rozpoznać dawny przełom Dunajca.

Kościółek w Trybszu leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W 2017 r. przypadnie 450. rocznica jego powstania.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook