Kraków: Jubileusz Miłosierdzia dla uzależnionych

luk, tk, Kraków, 2016-02-05

Jubileusz Miłosierdzia dla osób uzależnionych i ich rodzin będzie kolejnym wydarzeniem w Roku Miłosierdzia w archidiecezji krakowskiej. Odbędzie się on w sobotę, 13 lutego, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Centralnym punktem Jubileuszu będzie nabożeństwo pokutne składające się z sakramentu pojednania, modlitwy wstawienniczej oraz przejścia przez Bramę Miłosierdzia (od godz. 12.45). Następnie uczestnicy wydarzenia pomodlą się koronką do Bożego Miłosierdzia (godz. 15.00) oraz wezmą udział we Mszy św., której przewodniczyć będzie biskup Grzegorz Ryś (godz. 15.20).

Po Mszy św. planowany jest także mityng otwarty anonimowych alkoholików oraz prezentacja wspólnot anonimowych narkomanów, hazardzistów i seksoholików (godz. 16.30). W tym samym czasie podobny mityng dla współuzależnionych poprowadzą grupy rodzinne Al-Anon.

„Słuchając słowa Bożego, klękając przed kratami konfesjonału, wspólnie modląc się i dzieląc świadectwem życia będziemy mogli doświadczyć, że miłosierdzie Boga dotyka ludzi uwikłanych w nałogi” – powiedział o spotkaniu ks. Mirosław Żak, odpowiedziany za duszpasterstwo trzeźwości w diecezji.

Uzależnieni oraz ich rodziny będą mogli porozmawiać z wolontariuszami z poradni miłosierdzia oraz wysłuchać konferencji pt. „Problem uzależnień w świecie współczesnym", którą wygłosi psycholog i terapeuta uzależnień Marek Hanusz (godz. 12.00). Przewidziano także specjalne warsztaty dla katechetów na temat pomocy dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych poprowadzi pedagog i terapeuta uzależnień Małgorzata Stępak Mróz (godz. 11.00-13.00).

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia. Z tej okazji we wszystkich katedrach oraz w wielu sanktuariach i jubileuszowych świątyniach zostały otwarte Bramy Miłosierdzia. Przez cały rok będą mogli pielgrzymować przez nie wierni, co wiązać się będzie z możliwością uzyskania odpustu. Bramy te, podobne do Drzwi Świętych Bazylik Wielkich w Rzymie, pozwolą dopełnić pielgrzymki jubileuszowej również i temu, kto nie może dotrzeć do stolicy Kościoła katolickiego.

Papież zachęca by ten nadzwyczajny Rok Święty był czasem intensywnej modlitwy, odnowy duchowej, przebaczenia, otwarcia na łaskę Bożego Miłosierdzia oraz uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy ich najbardziej potrzebują.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook