Bp Muskus: jedyną miarą wartości życia ludzkiego jest miłość

md, Kraków, 2016-02-11

Spotkanie cierpienia osoby chorej z oddaniem tych, którzy jej służą, tworzy przestrzeń miłosierdzia, miejsce, gdzie urzeczywistnia się wspólnota międzyludzka, oparta na fundamentach dobra, miłości i nadziei – powiedział bp Damian Muskus podczas Mszy św. dla chorych i ich opiekunów, której przewodniczył z racji Światowego Dnia Chorego w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podkreślił, że te przestrzenie miłosierdzia są drogowskazami, które przypominają światu, że „wartości życia nie mierzy się jego komfortem i przydatnością dla społeczeństwa”.

Podczas Mszy św. w kalwaryjskim sanktuarium osoby starsze, chorzy i niepełnosprawni otrzymali sakrament namaszczenia oraz indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W homilii bp Damian Muskus podkreślił, że jedyną miarą wartości ludzkiego życia jest miłość, a chorzy są najbardziej wiarygodnymi świadkami Bożego Miłosierdzia.

Cierpienia chorych hierarcha powierzył Matce Bożej – Matce Miłosierdzia. „To Ona najlepiej zna drogę cierpienia, bo przeszła ją wiernie i wytrwale u boku Syna. Dlatego możemy powierzać Jej naszą słabość, lęk, bezradność, bunt i osamotnienie w chorobie, u Niej szukać ukojenia i wraz z Nią codziennie odkrywać, że Jezus jest blisko nas, współczujący, wspierający i obecny” – zaznaczył.

Bp Muskus mówił, że jedynym lekarstwem na ludzkie cierpienie jest miłość. „W Jezusie Miłosiernym najpełniej objawia się sens cierpienia. Ten sens jest także obecny w miłosierdziu, którego doświadczamy od drugiego człowieka, czuwającego, zatroskanego i niosącego ulgę” – tłumaczył.

Zwracając się bezpośrednio do chorych, starszych i niepełnosprawnych, kaznodzieja podkreślił, że są oni najbardziej wiarygodnymi świadkami Bożego Miłosierdzia. „Doświadczacie go w swojej trudnej codzienności, godzina po godzinie. Miłosierny Jezus, nawet jeśli nie przynosi uzdrowienia ciała, bardzo konkretnie dotyka waszych serc, oczyszcza je i przemienia, podtrzymuje was, pociesza i umacnia. Nawet kiedy w chwilach zwątpienia, rozpaczy i bólu pytacie: gdzie jest Bóg? - On jest przy was, wierny i współczujący” – powiedział biskup.

Bp Muskus podziękował także opiekunom i bliskim chorych i cierpiących – za to, że mimo trudów i uciążliwości są dla nich narzędziami miłosiernego Boga. „Spotkanie cierpienia osoby chorej z profesjonalizmem i oddaniem tych, którzy jej służą, tworzy przestrzeń miłosierdzia, miejsce, gdzie urzeczywistnia się wspólnota międzyludzka, oparta na fundamentach dobra, miłości i nadziei” – dodał.

„Dla świata, w którym uprzywilejowane miejsce zajmują zdrowi, silni i młodzi, gdzie choroba, cierpienie, dolegliwości wieku i zniedołężnienie są wstydliwie zasłaniane i przemilczane, te przestrzenie miłosierdzia stają się drogowskazami przypominającymi, że wartości życia nie mierzy się jego komfortem i przydatnością dla społeczeństwa. Jedyną bowiem miarą wartości życia jest miłość” – podkreślał.

Na koniec bp Damian Muskus poprosił chorych o duchowe towarzyszenie młodym, którzy przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Wasza modlitwa, wasza ofiara, wasze cierpienia, to dla nich i dla nas, organizatorów tego spotkania, bezcenne wsparcie” – zapewnił.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook