Zakopane: 200 lat temu urodził się pierwszy proboszcz ks. Józef Stolarczyk

jg, Zakopane, 2016-02-13

Od złożenia wiązanek kwiatów i góralskiej nuty do nieba rozpoczęły się w piątek 12 lutego wieczorem obchody 200. rocznicy urodzin ks. Józefa Stolarczyka, pierwszego zakopiańskiego proboszcza.

- Ks. Stolarczyk był gazdą z prawdziwego zdarzenia. On nie tylko stawiał na duchowość górali, uczył ich przecież porządnego gazdowania, higieny, a gaździny to nawet pobierały lekcje gotowania od jego gospodyni. Były i sytuacje, że nie przebierał w słowach, kiedy się zdenerwował. Ale stawiał sobie zawsze jeden zasadniczy cel. Chciał, aby górale porządnie zaszli do nieba - mówił ks. infułat Stanisław Olszówka. Kapłan, który był wieloletnim proboszczem w parafii Najświętszej Rodziny przewodniczył Mszy św. w intencji ks. Stolarczyka, która miała miejsce w starym kościółku pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Po zakończonej liturgii duchowni, mieszkańcy i przedstawiciele lokalnego samorządu, a także delegacje z pocztami sztandarowymi udali się na cmentarz, aby przy grobie zmarłego kapłana zapalić znicze pamięci i złożyć wiązanki kwiatów. Nie zabrakło nuty góralskiej kapeli.

Obecny proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem i zarazem tamtejszy dziekan ks. Bogusław Filipiak podziękował wszystkim za pamięć o wielkim kapłanie. Zauważył także, że w tym roku przypadają jeszcze dwie ważne rocznice. - Drugim proboszczem Zakopanego był ks. Kazimierz Kaszelewski. W tym roku mija 150. rocznica jego urodzin. To jemu zawdzięczamy m.in. dokończenie budowy kościoła i ołtarza i założenie krzyża na Giewoncie. Góruje on nad miastem od 1901 r. - przypomniał ks. Filipiak.

W niedzielę 14 lutego o godz. 16 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba przy ul. Kościeliskiej 18 w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin ks. Józefa Stolarczyka wykład na temat ks. Stolarczyka pt. "Apostoł Zakopanego" przedstawi dr Maciej Pinkwart. Natomiast aktorzy Sceny A2, Joanna Stachoń i Krzysztof Michno, przeczytają fragmenty "Kroniki Parafii Zakopiańskiej 1848-1890", a Franciszek Bachleda Księdzularz wygłosi wykład pt. "Pleban Naski Zakopiański".

O utworzenie odrębnej parafii w Zakopanem starali się głównie nowi właściciele dóbr zakopiańskich - Klementyna ze Sławińskich Homolacz z mężem Edwardem. Dekretem z dnia 27 sierpnia 1845 zostały określone granice parafii obejmujące Zakopane wraz z Olczą i Kościeliskiem. Pierwszym proboszczem był właśnie ks. Józef Stolarczyk. Przez historyków jest określany jako prawdziwy apostoł Zakopanego, postać niezwykle barwna, która do dzisiaj żyje w pamięci parafian.

W 1847 r. przy ul. Kościeliskiej zbudowano mały, drewniany kościół. W latach 1850-51 powiększono kościół i dobudowano wieżę. Z biegiem czasu okazał się on za szczupły dla coraz większej liczby parafian i licznych gości przybywających do Zakopanego. W 1870 r. było ponad 3000 parafian. Stąd ks. Stolarczyk rozpoczął budowę kościoła przy Krupówkach.

Ks. Stolarczyk był także bardzo znanym i cenionym taternikiem. Pochodził z Wysokiej koło Jordanowa. Jedna z zakopiańskich ulic nosi nazwę pierwszego zakopiańskiego proboszcza.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook