Kraków: spotkanie „Kerygmat Miłosierdzia” o przebaczaniu

luk, Kraków, 2016-02-18

W czwartek wieczorem w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kerygmat Miłosierdzia”. Prelegentką lutowego spotkania była Krystyna Sobczyk z krakowskiego Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji oraz wspólnoty „Nowe Jeruzalem”.

Krystyna Sobczyk na wstępie opowiedziała historię swojej wizyty w Paray-le-Monial, skąd Nabożeństwa Serca Pana Jezusa rozpowszechniły się na cały świat. Przyznała, że tam właśnie, kilkadziesiąt lat temu odkryła, że miłość miłosierna objawia się w przebaczeniu. „Bardzo bliska mi osoba odeszła, zostałam sama z trójką dzieci. Ksiądz pytał mnie czy przebaczyłam. Chciałam to zrobić, ale nikt nigdy nie powiedział mi jak. Nawet się zbuntowałam, kiedy ktoś tam powiedział, że trzeba to robić do dna serca. Ale wówczas podczas modlitwy usłyszałam, że Pan Jezus mnie uzdrawia” – opowiadała.

Prelegentka powiedziała, że człowiek, który jest wezwany do przebaczenia musi osadzić się na słowie Bożym. „To ono pozwala nam zrozumieć jak bardzo człowiek potrzebuje przebaczenia od Boga i od bliźniego. To Boże objawienie jest źródłem poznania, nie żadna etyka ani filozofia. Człowiek rozumie grzech co najwyżej przeciwko samemu sobie, ale nie przeciwko Bogu” – mówiła. Zachęciła do modlitwy o światło sumienia pochodzące od Ducha św., które ukazuje, że kluczem do poranionego życia jest przebaczenie.

Mówczyni zwróciła uwagę jak istotne jest przebaczenie w życiu chrześcijanina. „My wiemy, że trzeba to zrobić. Ale nie zawsze wiadomo jak to zrobić, by w sercu dalej nie piekło. Musimy być świadomi, że przebaczenie to dar Boży i trzeba się o nie modlić” – powiedziała. Dodała, że nieraz ta modlitwa jest długoletnia i z początku bezowocna.

Krystyna Sobczyk wskazała, że przebaczenie dokonuje się jako gest umysłu i decyzji, w których trzeba zranienie oddalić od siebie. „A krzywdziciela oddać w ręce Boga, ufając, że On sobie z nim poradzi. Czasem to tylko tyle, a czasem aż tyle” – kontynuowała. Zachęciła także do błogosławienia, jako modlitwy, która daje wewnętrzną wolność. „Błogosławienie to wybór życia – moje rany krwawią, moje uczucia bolą i płaczą, ale zawsze mam wybór czy błogosławić czy złorzeczyć” – wyjaśniła.

„Posiądźmy nawyk błogosławienia. Błogosławiąc wypowiadamy słowa Boże, a one wypełniają nasze życie i tych, wobec których wypowiadasz błogosławieństwo, a nie przekleństwo” – powiedziała. Przyznała, że przebaczenie i błogosławienie jest drogą do wypełniania Bożej obietnicy o wzroście i zmianie życia człowieka. Na zakończenie uzupełniła, że obdarowanie przebaczeniem trzeba dopełniać prośbą do drugiego człowieka o przebaczenia własnych przewinień wobec niego.

Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą uwielbienia, podczas której zebrani oddali swoje życie Bogu. Organizatorami nowej odsłony prelekcji ewangelizacyjnych pod hasłem „Kerygmat Miłosierdzia” są: Krakowska Żegluga Pasażerska, Radio nowohuckie.PL oraz Fundacja nowohuckie.PL. Honorowy patronat nad spotkaniem objął bp Grzegorz Ryś oraz pallotyńska parafia Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook