Kraków: studenci organizują „24 godziny dla Pana”

pra, Kraków, 2016-03-01

Modlitwa i spowiedź przez całą dobę w czterech krakowskich kościołach z 4 na 5 marca – w ten sposób młodzież z duszpasterstw akademickich i innych krakowskich wspólnot odpowiada na zaproszenie papieża Franciszka i organizuje „24 godziny dla Pana”.

W piątek i sobotę, 4 oraz 5 marca, w czterech krakowskich kościołach będzie trwała spowiedź przez całą dobę. Oprócz duszpasterzy akademickich spowiadać będą biskupi oraz Misjonarze Miłosierdzia. W tym czasie będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, a w wybranych godzinach duszpasterstwa akademickie i inne wspólnoty będą prowadzić modlitwy, medytacje i śpiew.

Stojący za organizacją przedsięwzięcia w Krakowie bp Grzegorz Ryś kierujący Sekretariatem ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej zaznacza, że inicjatywa papieża Franciszka „24 godziny dla Pana” nie jest prostym wezwaniem do „zorganizowania” w kościołach wielkopostnej spowiedzi. Nie jest też jedynie (niewątpliwie konieczną) promocją wspólnotowej celebracji sakramentu pokuty i pojednania. „Ona jest powracającym po raz kolejny zaproszeniem, by odkryć, kim jest Bóg „bogaty w miłosierdzie”, nie męczący się wybaczaniem – jakie są Jego „priorytety” – co w Bogu jest źródłem największej radości” – przekonuje krakowski biskup pomocniczy i podkreśla, że właśnie dlatego papież zaprasza do 24-godzinnej celebracji sakramentu pokuty nie kiedykolwiek, ani nawet nie kiedykolwiek w Wielkim Poście, lecz w wigilię IV Niedzieli Postu – Niedzieli Laetare.

„W ten sposób odkrywamy również najwłaściwsze przesłanie i sens owej „różowej” niedzieli w długim okresie „fioletowego” okresu. Nie chodzi przecież o to, by na moment nieco „poluzować śrubę” 7-tygodniowego umartwienia, i zaczerpnąć „innego”, jakby pogodniejszego powietrza w jego połowie” – zauważa bp Ryś i dodaje, że chodzi o to, „by ucieszyć się radością Nieba – by wziąć udział w radości samego Boga – by ucieszyć się z ucieszonym Panem! By się zachwycić zbawczym wydarzeniem sakramentu pokuty i pojednania, przeżywanym przez nas wspólnie – w świętym Kościele grzeszników”.

W Archidiecezji krakowskiej czuwania modlitewne odbędą się w kościele NMP z Lourdes na Miasteczku Studenckim, świątyni MB Różańcowej na Piaskach Nowych, bazylice Franciszkanów przy Placu Wszystkich Świętych oraz kościele pw. św. Judy Tadeusza w Czyżynach.

Jacek Kądziołka z krakowskiej wspólnoty Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Filipa, która włączyła się w organizację wydarzenia mówi, że „24 godziny dla Pana” to „szersze otworzenie drzwi Kościoła”. Podkreśla, że poza spowiednikami w konfesjonałach w kościołach będą posługiwać grupy z modlitwą wstawienniczą; będzie też można poza sakramentem porozmawiać o trudnościach czy sensie spowiedzi. „Drzwi Kościoła zostają otwarte szerzej, bo w ciągu tej doby będzie wiele ułatwień, żeby człowiek głębiej wszedł w sakrament pokuty i pojednania, albo w ogóle zrobił pierwszy krok i wszedł do kościoła” – mówi Jacek Kądziołka.

Krakowską edycję „24 godzin dla Pana” zakończy wspólna Eucharystia celebrowana przez bp. Grzegorza Rysia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uczestniczący w niej studenci będą przeżywać Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz dziękować Bogu za zimową sesję egzaminacyjną.

Szczegółowe informacje oraz plan nabożeństw znajduje się na stronie internetowej 24hdlapana.pl.

Całodobowe czuwanie modlitewne jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka. Ojciec Święty w Bulli ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia prosił, aby znana w Rzymie inicjatywa „24 godziny dla Pana” została rozpropagowana w diecezjach całego świata. „Wiele osób powraca do Sakramentu Pojednania, a wśród nich wiele osób młodych, którzy w podobnym doświadczeniu odnajdują często drogę powrotu do Pana, aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu. Z przekonaniem na nowo kładziemy w centrum Sakrament Pojednania, ponieważ pozwala dotknąć nam wielkość miłosierdzia. Będzie to dla każdego penitenta źródłem prawdziwego pokoju wewnętrznego” – napisał papież.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook