Kraków: 1-2 kwietnia międzynarodowa konferencja na temat idei Światowych Dni Młodzieży

led, Kraków, 2016-03-03

„Światowe Dni Młodzieży. Źródła i rozwój idei” - pod takim tytułem odbędzie się międzynarodowa konferencja z udziałem duchownych i naukowców, którzy będą rozmawiać na temat źródeł powstania, przebiegu oraz idei tego wydarzenia. Spotkanie odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w Krakowie.

Wydarzenie rozpocznie się wystąpieniem ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prof. dr. hab. Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta miasta Krakowa oraz abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Podczas spotkania kard. Stanisław Dziwisz będzie mówił na temat początków Światowych Dni Młodzieży, a kard. Stanisław Ryłko opowie o ŚDM z perspektywy Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Pierwszą sesję zatytułowaną „Rozwój idei” poprowadzi prof. dr hab. Bogdan Szlachta z UJ.

W jej trakcie prof. Yago de la Cierva Alvarez de Sotomayor wygłosi wykład pt. „Komunikacja w wielkich wydarzeniach Kościoła: dziewięć wskazówek dla Krakowa”.

Z kolei dr Mimmo Muolo będzie mówił o elementach kontynuacji i innowacji w ŚDM, a ks. prof. dr hab. Jan Machniak opowie o duchowym wymiarze ŚDM.

Podczas wydarzenia odbędzie się również panel dyskusyjny, który poprowadzi dr Krzysztof Strzałka z UJ. Wprowadzenie do dyskusji rozpocznie dr Marcello Bedeschi z włoskiej Fundacji Jana Pawła II dla młodzieży. Kolejną dyskusję poprowadzi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Weźmie w niej udział m.in. bp Damian Muskus, koordynator generalny ŚDM w Krakowie.

Drugi dzień konferencji odbędzie się pod hasłem „ŚDM jako przedmiot refleksji naukowej”.

Prelegenci będą rozmawiać na temat Światowych Dni Młodzieży w świetle doświadczeń na świecie. W dyskusji udział weźmie m.in. prof. dr hab. Antoni Jackowski z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następnie dr hab. Elżbieta Osewska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie wygłosi wykład pt. „Wyznanie wiary w niegościnnym świecie”, a dr Elżbieta Tkocz z Uniwersytetu Śląskiego będzie mówić o św. Janie Pawła II i modelu formacji młodzieży w treściach i strukturze ŚDM.

Z kolei ks. dr hab. Andrzej Draguła wygłosi wykład pt. „Karnawalizacja wiary? ŚDM jako festiwal religijny”, a dr Anna Sugier–Szerega z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przybliży temat Światowych Dni Młodzieży jako współczesnej odpowiedzi na potrzebę świętowania.

Patronat honorowy nad konferencją sprawują: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor UPJP2 w Krakowie oraz prof. dr hab. Wojciech Nowak, rektor UJ w Krakowie.

Konferencja odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gołębiej 4 w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca w Krakowie. Organizatorzy szacują, że w spotkaniu z papieżem Franciszkiem weźmie udział ok. 2,5 mln młodych z całego świata.

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook