Kładka łącząca sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II

pra / mz, Kraków, 2016-03-03

Kładka łącząca sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II

Powstająca nad Wilgą w Łagiewnikach czterdziestometrowa kładka pieszo-rowerowa ułatwi poruszanie się turystów odwiedzających sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Prawdopodobnie z tej przeprawy skorzysta sam papież Franciszek w czasie lipcowych Światowych Dni Młodzieży.

Aktualnie trwa budowa przyczółków po obu stronach Wilgi, której brzegi połączy czterdziestometrowa kładka. Przeprawa, która w nocy będzie podświetlana posłuży pieszym i rowerzystom. Wszystkie prace budowlane zakończą się w czerwcu 2016 roku. Do tego czasu pielgrzymom służy prowizoryczna przeprawa, ale – zwłaszcza w czasie gorszych warunków atmosferycznych – doradza się przejście między sanktuariami wzdłuż drogi głównej.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który odpowiedzialny jest za inwestycję szacuje, że z kładki może korzystać nawet 2 mln osób rocznie. Tylu pielgrzymów – jak wynika z badań ruchu turystycznego – odwiedza krakowskie sanktuaria. „Turystyka sakralna to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi lokalnego rynku turystycznego” – informuje ZIKiT.

W czasie lipcowych Światowych Dni Młodzieży sanktuaria po obu stronach Wilgi, gdzie znajdują się relikwie patronów ŚDM – św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II będą jednym z kluczowych miejsc odwiedzanych przez młodzież. Obie świątynie są także kościołami jubileuszowymi, gdzie uczestnicy ŚDM będą przekraczać Bramę Miłosierdzia w ramach tradycyjnej dla ŚDM katechezy w drodze, która w Krakowie przybierze nazwę Pielgrzymki Miłosierdzia.

Przy Sanktuarium św. Jana Pawła II porządkowany jest teren, powstają nowe parkingi, drogi dojazdowe i chodniki – zgodnie z docelowym planem projektowym. „Chcemy, żeby przed Światowymi Dniami Młodzieży cały układ komunikacyjny dla pojazdów i dla pieszych był gotowy w stu procentach. Chcemy ułatwić pielgrzymom poruszanie się po terenie papieskiego Centrum” – mówi KAI Piotr Sionko z Centrum „Nie lękajcie się!” i dodaje, że będzie to równocześnie udogodnienie dla uczestników niedzielnych nabożeństw i innych większych uroczystości.

W kompleksie na Białych Morzach dobiegają końca prace wykończeniowe w budynku, w którym powstanie muzeum Jana Pawła II. Finalizowane są prace przy instalacjach grzewczej, elektrycznej i sanitarnej. Gotowe jest ok. 90 proc. zewnętrznej elewacji z kamienia i cegły a wewnątrz budynku trwają prace tynkarskie.

W górnym kościele sanktuarium św. Jana Pawła II trwa montaż organów.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook