Kraków: jutro kolejne spotkanie projektu "Emanacja Rapsodyków"

luk, Kraków, 2016-03-07

Już jutro w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie projektu „Emanacja Rapsodyków”, organizowanego przez „Scenę Papieską” Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II (IDMJP2) w Krakowie. Tematem wydarzenia będzie historia Zespołu Mieczysława Kotlarczyka, w którym w czasie okupacji występował Karol Wojtyła.

Spotkanie rozpocznie się 8 marca o godz. 17:00 w Klubie Aktora LOŻA w Krakowie (Rynek Główny 41). „Teatr Rapsodyczny prezentował wyjątkowy repertuar, był teatrem wartości, ale przede wszystkim był Teatrem Słowa. I też mistrzynie słowa będą gośćmi tego spotkania" - powiedziała KAI Dominika Jamrozy, koordynator projektu „Scena Papieska” IDMJP. Obok Haliny Kwiatkowskiej pojawią się również Katarzyna Gniewkowska i Dorota Segda.

Podczas spotkania, dzięki wspomnieniom Haliny Kwiatkowskiej, związanych z jej współpracą z Mieczysławem Kotlarczykiem, podjęta będzie próba opisania stylu gry Rapsodyków oraz omówienia pojęcia „szkoły” nazywanej „rapsodyczną”. Uczestnicy poszukają również odpowiedzi na pytania czy i w jaki sposób ta tradycja oddziaływała na kolejne pokolenia aktorów. Zastanowią się także jak edukacja pod kierunkiem Rapsodyków czy też spotkania z nimi (osobiste i na niwie zawodowej) miały wpływ na późniejszą pracę, a być może również artystyczne wybory gości.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II projektem „Emanacja Rapsodyków” – zainicjowanym w 2015 roku – bada historię tego niepowtarzalnego Teatru Słowa. W ramach przedsięwzięcia odbywają się spotkania z aktorami, teatrologami i twórcami Teatru Rapsodycznego poświęcone jego historii, repertuarowi, a także roli i znaczeniu w dziejach teatru polskiego XX wieku. Jesienią minionego roku w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie zaprezentowana została wystawa ukazująca dorobek artystyczny tej sceny oraz jej związki z Karolem Wojtyłą.

Patronat honorowy nad projektem objęli kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Współorganizatorami projektu są Archiwum Narodowe w Krakowie i ZASP – Oddział w Krakowie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook