Kraków: ponad 35 ton żywności podczas zbiórki Caritas „Tak, pomagam!”

luk, caritas.pl, Kraków, 2016-03-07

W ramach X Przedświątecznej Zbiórki Żywności pod hasłem „Tak, pomagam!” 4 i 5 marca w archidiecezji krakowskiej zebrano ponad 35 ton produktów spożywczych. W akcję włączyło się około 130 sklepów.

Wydarzenie koordynowało ponad 1100 wolontariuszy, którzy zbierali produkty spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Wolontariusze, którzy wzięli udział w zbiórce działają na co dzień w Parafialnych Zespołach Charytatywnych lub Parafialnych Zespołach Caritas, w Szkolnych Kołach Caritas oraz w Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Do koszy z logiem Caritas trafiały najczęściej: mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, kawa, herbata i słodycze. Zebrane produkty pozwolą na przygotowanie paczek wielkanocnych dla kilkunastu tysięcy osób najbardziej potrzebujących.

„Myślę, że widać taką większą otwartość ludzi na innych, zwłaszcza potrzebujących. To chyba efekt trwającego Roku Miłosierdzia – zainteresowanie było naprawdę duże, mało kto się nie zatrzymał i nie przekazał jakiegoś daru serca naszym wolontariuszom” – oceniła zbiórkę w rozmowie z KAI s. Lilianna, która kieruje Punktem Socjalnym diecezjalnej Caritas. Dodała, że taka forma akcji charytatywnej jest też dla ludzi łatwiejsza, gdyż mogą wspomóc bliźniego przy okazji robienia własnych zakupów.

Przed Bożym Narodzeniem 2015 w zbiórkę Caritas Archidiecezji Krakowskiej zaangażowało się ok. 1200 wolontariuszy, którym w 133 sklepach udało się zebrać podobną ilość żywności. Paczki świąteczne trafiły wówczas do około 15 tys. ubogich osób mieszkających na terenie archidiecezji.

W dziewięciu wcześniejszych zbiórkach żywności wolontariusze zebrali w całej Polsce ponad 2800 ton żywności. Paczki trafiły do około 608 tys. osób z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez diecezjalne Caritas. Każdorazowo w akcji uczestniczy około 10 tys. wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, którzy zbierają żywność w około 2 tys. sklepów w całej Polsce.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook