Nowy Targ: kilka tysięcy osób wzięło udział w Miejskiej Drodze Krzyżowej

jg, Nowy Targ, 2016-03-12

Górale z Nowego Targu wieczorem 11 marca przeszli ulicami miasta w Drodze Krzyżowej. Przedstawiciele różnych grup i organizacji, a także księża i matki nieśli kilkumetrowy krzyż oświetlony przez pochodnie. Nabożeństwo drogi krzyżowej rozpoczęło się przy największym kościele w mieście, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie wierni, a zgromadziło się ich kilka tysięcy, przeszli głównymi ulicami miasta, m.in. Al. Tysiąlecia, Kopernika i Szaflarską.

Kilkumetrowy krzyż od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych grup, organizacji, a także księża, matki, ojcowie. Oni też czytali rozważania. - Pierwszy upadek ludzkości to nędza głodu. Nędza najbardziej niezrozumiała. Tysiące naszych braci i sióstr, miliony Twoich dzieci umierają z braku pożywienia nie dlatego, że na ziemi nie ma chleba i nie dla-tego, że nie mają rąk do pracy, ale dlatego, że my nie mamy serca. Chlebie Żywy, naucz nas karmić głodnych, by nikt nie przychodził na ten świat tylko po to, aby umrzeć z głodu - mówił jeden z górali w czasie rozważań przy III stacji Drogi Krzyżowej.

Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej przyszli przedstawiciele Związku Podhalan z miasta ubrani w stroje regionalne. Było wiele rodzin z dziećmi. Krzyż poprzedzali ministranci z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, trzymający w ręku pochodnie. Wierni w czasie nabożeństwa nieśli zapalone świece. Nowotarżanie z ulic, którędy niesiono krzyż, dołączali się do nabożeństwa. Inni, w skupieniu stali w oknach. Kiedy pątnicy przechodzili najważniejszym w mieście traktem komunikacyjnym ruch samochodowy był całkowicie wstrzymany.
Rozważania do poszczególnych stacji czytano w różnych miejscach w mieście, na skrzyżowaniach, przy szkole. Wtedy krzyż podnoszono do góry, pomagali w tym strażacy z OSP z nowotarskiej dzielicy Kowaniec.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończyło się na nowotarskim Rynku. Tam rozważano kilka ostatnich stacji. Wierni odśpiewali Apel Jasnogórski. Nowotarscy duchowni podziękowali wszystkim za organizację nabożeństwa. Porządku strzegli policjanci i strażacy.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook