Kraków: benefis z okazji 80. urodzin ks. Hellera

luk, Kraków, 2016-03-13

W sobotę 12 marca ks. prof. Michał Heller, światowej sławy uczony, filozof, teolog i kosmolog, skończył 80 lat. Z tej okazji w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego odbył się specjalny benefis zatytułowany „W osiemdziesiąt lat dookoła wszechświata”.

Podczas przygotowanego programu artystycznego zaprezentowano główne wydarzenia z życia solenizanta, w które wpleciono jego własne wypowiedzi. Całość uroczystość poprowadził Wojciech Bonowicz, polski poeta i publicysta, przy współudziale aktorów Anny Dymnej i Jacka Romanowskiego, wraz z oprawą muzyczną Joachima Mencela. W teksty i opowiastki natury filozoficznej wpleciono niezwykle inteligentne poczucie humoru.

Ks. prof. Michał Heller poza gromkimi brawami wieńczącymi cześć oficjalną spotkania, uhonorowany został także złotym medalem „Plus ratio quam vis”, który wręczył mu rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojciech Nowak. Następnie odśpiewano uroczyste „Sto lat!”.

„Chciałoby się podsumować to, co dzisiaj usłyszałem. Dzisiejszy wieczór to wielka oda czy symfonia na cześć upływania czasu. Moje 80 lat to tylko pretekst, zasłona dymna. Czas jest, w zasadzie tylko on jest, ale za moment już go nie ma. Nie ma go, ale za chwileczkę będzie. Było, jest, nie ma, niby go nie ma, a nic nie istnieje bardziej niż czas” – mówił do zgromadzonych ze sceny jubilat. W jego wypowiedzi nie zabrakło także wyszukanych żartów, które bawiły zgromadzoną publiczność.

Po części artystycznej rozpoczęły się spotkania w kuluarach, których zasadniczą część stanowiły życzenia składane ks. profesorowi przez przybyłych oraz specjalny tort, ozdobiono zdjęciem uczonego.

Specjalne słowa do ks. Hellera z okazji jego 80. urodzin skierował także prezydent Polski, Andrzej Duda. „Pragnę wyrazić wysokie uznanie dla znakomitego dzieła Księdza Profesora, dla Jego głębokiej refleksji nad naturą czasu, strukturą wszechświata i teologią (…) Jestem pełen podziwu dla klarowności z jaką wyjaśnia Ksiądz Profesor zawiłe zagadki wszechświata. Skromność i pokora, której uczymy się od Księdza Profesora, idą w parze z podkreślaniem godności człowieka i uczonego” – brzmiał fragment listu prezydenta.

Benefis na cześć ks. prof. Michała Hellera przygotowało Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Każdy z przybyłych na uroczystość na pamiątkę otrzymał książkę jubilata pt. „Wierzę, żeby rozumieć”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook