Ludźmierz: kończy się polski etap konnej sztafety na Rok Miłosierdzia

jg, Ludźmierz, 2016-03-13

Blisko 100 jeźdźców bierze udział w ostatnim polskim etapie konnej sztafety na Rok Miłosierdzia, która wyruszyła z Krakowa. 13 marca uczestnicy sztafety dotarli do sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu, stamtąd wyruszyli w stronę granicy polsko-słowackiej koło Chochołowa.

- Za nami 5 dni pięknych przeżyć, ale też kosztujących nas wiele wysiłku. Wszystko to robimy dla Pana - podkreśla ks. Adam Niwiński, duszpasterz środowisk jeździeckich archidiecezji krakowskiej, który wziął udział w polskiej części sztafety, a ta rozpoczęła się w Krakowie 9 marca. W sanktuarium w Łagiewnikach uczestników pobłogosławił i pozdrowił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Ostatnim ważnym przystankiem na polskim odcinku sztafety było sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. Tam jeźdźcy uczestniczyli w przedpołudniowej Mszy św. Pozdrowił ich ks. proboszcz Jerzy Filek oraz Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan. - Jestem bardzo wzruszona. Za nami 5 dni jazdy. Były i trudne odcinki z ciężkimi podjazdami, ale daliśmy radę. I za to chwała Panu! - mówiła pani Ania, jedna z niewielu kobiet uczestniczących w wyprawie. Od Krakowa do Ludźmierza na stałe jechało około 10 koni, w tym zwierzę pani Anny.

- Chciałem zdementować informacje, że to my jesteśmy organizatorami tej wyprawy. My zostaliśmy do niej zaproszeni przez włoską Federację TREC-ANTE - mówi ks. Adam Niewiński. Wyprawa odbywa się pod hasłem „Podróż Miłosierdzia poprzez Europę". Jak tłumaczy ks. Niewiński w założeniu pomysłodawców i organizatorów wyprawa jest rodzajem międzynarodowej konnej sztafety, która – w ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia – wyruszyła z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach i poprzez Słowację, Austrię, Słowenię oraz Włochy dotrze do Bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Ostatni etap polskiej części konnej sztafety wiedzie od Ludźmierza poprzez Rogoźnik, Stare Bystre i Chochołów. W tej ostatniej miejscowości jeźdźcy odmówią, siedząc na koniach Koronkę do Miłosierdzia Bożego i potem przekroczą granicę polsko-słowacką w miejscowości Sucha Hora.

W sobotę jeźdźcy byli gorąco witani w parafii św. Jana Pawła II w Podsarniu-Harkabuzie koło Jabłonki na Orawie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook