Kraków: Dominikański Ośrodek Liturgiczny wydał płytę z utworami na Wielki Post i Wielkanoc

led, Kraków, 2016-03-13

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny z Krakowa wydała dwupłytowy album „Alle psallite!” z utworami liturgicznymi na Wielki Post i Wielkanoc. Płyty z pieśniami pasyjnymi i paschalnymi ukazały się z okazji jubileuszu 800-lecia dominikanów.

Na nowych płytach znalazły się tradycyjne pieśni pasyjne i paschalne, w tym kilka śpiewów związanych z tradycją zakonną: dominikański kantyk Katarzyny Ricci w wykonaniu Wojciecha Sznyka OP, po raz pierwszy nagrany po polsku, a także franciszkańskie Paschalis admirabilis i benedyktyńskie Ubi caritas (również w języku polskim).

Ponadto będzie można usłyszeć nowe kompozycje znanych autorów, np. „O sacrum convivium” Dawida Kusza OP, „Pieśń o zmartwychwstaniu umarłych” Jakuba Tomalaka i jego autorstwa nowe opracowanie „O Panie, Ty nam dajesz”, jak również utwory „Alle psallite” i „Pieśń w każdem utrapieniu „(Ufam w Bogu), które cieszyły się dużą sympatią uczestników ubiegłorocznych Warsztatów Muzyki Niezwykłej.

Oprócz tego na płycie znalazły się m. in. „Stabat Mater” Urszuli Rogali, kompozycje Pawła Bębenka, Piotra Pałki, Jacka Sykulskiego i Jacka Gałuszki.

„Motet „Alle psallite!” posłużył nam za zwieńczenie drugiego albumu wydanego w roku jubileuszowym ośmiuset lat istnienia Zakonu Braci Kaznodziejów” – mówi o. Tomasz Grabowski OP, prezes Fundacji.

„Śpiew ten opiera się na grze słów. W głoski wezwania Alleluja! – Chwalcie Jahwe!, wpisano kolejne tropy, które składają się w zachętę: śpiewajcie psalmy wielkim głosem, śpiewajcie z sercem całkowicie oddanym Bogu” - podkreśla o. Grabowski.

Wyjaśnia również, że „Alle” to również staroangielskie słowo oznaczające wszystkich. „Tropy więc układają się w wezwanie do uwielbienia Boga i jednocześnie w wyznanie, że wszyscy stanowią jakąś część chwały Boga. W „Alle psallite!” nie brakuje uśmiechu. Za każdym razem, gdy brzmi «luja!», śpiewacy jakby mrugnęli okiem w kierunku Boskiego i ludzkiego słuchacza” – podkreśla.

Album „Alle psallite” splata różne idee i nadaje im wspólne brzmienie. Fundacja kończy nim serię płyt ilustracyjnych dwutomowego śpiewnika „Niepojęta Trójco”, w której znalazły się znane i cenione nagrania. Ponadto płyta jest zapisem spotkania, do którego doszło podczas rejestracji płyt. Kilkadziesiąt osób zaangażowanych w tworzenie muzyki liturgicznej spędziło ze sobą siedem niezapomnianych dni, wypełnionych wspólną pracą, modlitwą, rozmowami i radością.

W nagraniach wziął udział trzydziestoosobowy chór złożony z ludzi z różnych stron Polski, wraz z orkiestrą i organistą.

Płyta jest dostępna w sprzedaży od 29 lutego na stronie www.sklep.liturgia.pl, w sklepie w krużgankach klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie oraz w księgarniach internetowych i stacjonarnych w całej Polsce.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook