Kraków: w poniedziałek rusza 13. Festiwal Misteria Paschalia

pra, Kraków, 2016-03-18

Prezentacja trzech oratoriów będzie osią 13. edycji Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Festiwal jak zwykle towarzyszyć będzie słuchaczom przez kolejne dni Wielkiego Tygodnia – od 21 do 27 marca – prezentując dzieła nie tylko tematycznie związane ze świętami wielkanocnymi, ale przede wszystkim pozwalające wniknąć w ich charakter. Misteria Paschalia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzyki dawnej w Europie.

Główną oś Festiwalu wyznacza prezentacja trzech oratoriów – Alessandra Scarlattiego "Kain czyli pierwsze zabójstwo, Michele’a Falco "Oratorium o św. Antonim", "Baltazar" George’a Friderica Handla oraz dwóch dzieł podejmujących temat Męki Zbawiciela, w tym "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Josepha Haydna.

Uzupełnieniem programu będzie przedstawienie mrocznych "Responsoriów" Gesualda oraz jednego z najbardziej znanych utworów w historii muzyki – "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. "Przed Państwem siedem wyjątkowych koncertów – siedem wieczorów, które na długo zagoszczą w Państwa pamięci” – zapowiada Paweł Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Jak co roku w czasie jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzyki dawnej w Europie przez krakowskie estrady przewinie się śmietanka artystów kręgu muzyki dawnej: Jordi Savall, Fabio Biondi, Ottavio Dantone – wrócą też zawsze oczekiwani Rinaldo Alessandrini i Marc Minkowski.

Organizatorzy festiwalu zapraszają na koncerty do wyjątkowych miejsc – wnętrz dobrze już znanych festiwalowej publiczności, m.in. do kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce, Filharmonii Krakowskiej oraz do Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Festiwal zainauguruje „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Haydna. Zestaw orkiestrowych „sonat” wykona Jordi Savall dyrygujący orkiestrą Le Concert des Nations (21 marca, godz. 20:00, Centrum Kongresowe ICE Kraków).

W tym roku na Misteria Paschalia wróci też jeden z najsłynniejszych muzyków włoskich, dyrygent i klawesynista Rinaldo Alessandrini wraz ze swym zespołem Concerto Italiano, z którym wystąpią soliści, tacy jak Sonia Prina, Roberta Invernizzi czy Carlo Allemano. 22 marca, o godz. 20:00 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie zabrzmi oratorium „Kain, czyli pierwsze zabójstwo” (Cain overo il primo omicidio).

W Wielką Środę na festiwalu zagości muzyka ciemnych jutrzni. W tym roku będą to utwory włoskie Gesualdo da Venosa. „Tenebrae Responsories” zaśpiewa Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa (23 marca, godz. 20:00, kościół św. Katarzyny w Krakowie).

24 marca o godz. 20:00 w krakowskiej filharmonii zabrzmi „Oratorium o św. Antonim” Michele’a Falco, które zaprezentuje Fabio Biondi i muzycy jego zespołu Europa Galante.

Wielki Piątek podczas festiwalu z reguły poświęcony jest dziełom skupionym na męczeńskiej śmierci Chrystusa – tym razem jednak melomani usłyszą utwór, w który wpisany jest dramat każdej ludzkiej śmierci: „Requiem” Mozarta. Poprowadzi je Marc Minkowski, dyrygując swoimi Les Musiciens du Louvre Grenoble (25 marca, godz. 20:00, Centrum Kongresowe ICE Kraków).

Na sobotni koncert, odbywający się jak zwykle w podziemiach wielickiej kopalni, złożą się cykl „Membra Jesu nos tri” Dietricha Buxtehudego w wykonaniu zespołu Vox Luminis oraz „Stabat Mater” Agostina Steffaniego.

Finałowy koncert w Niedzielę Wielkanocną to wielkie dzieło ze światowego repertuaru – „Baltazar” George’a Friderica Handla. Jedno z ostatnich oratoriów kompozytora opowiada historię babilońskiego króla, który ośmielał się lżyć Boga przetrzymywanych w niewoli Izraelitów, za co królestwo jego zostało „policzone, zważone i rozproszone” – jak napisała na ścianie podczas uczty świetlista dłoń. Wykonanie tego oratorium poprowadzi Ottavio Dantone, dyrygujący swoją orkiestrą Accademia Bizantina. Obok instrumentalistów na scenie staną także soliści – Thomas Walker, Rosemary Joshua, Filippo Mineccia, Delphine Galou i Andreas Wolf – oraz chór Capelli Cracoviensis (27 marca, g. 20:00, Centrum Kongresowe ICE Kraków).

Więcej informacji o biletach i zasadach zakupu na www.misteriapaschalia.com.

Organizatorami festiwalu Misteria Paschalia 2016 są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Program 2 Polskiego Radia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook