Kard. Dziwisz: powinniśmy się uczyć od św. Józefa

luk, Kraków, 2016-03-20

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył w sobotę wieczorem Mszy św. ku czci św. Józefa, patrona miasta Krakowa, odprawionej w Bazylice Mariackiej. "Możemy i powinniśmy się uczyć od Józefa, jak być człowiekiem dobrym, wiernym, człowiekiem czystego serca, sprawiedliwym, wypełniającym wolę Bożą" - powiedział do zgromadzonych metropolita krakowski.

Kard. Dziwisz podkreślił, że w osobie św. Józefa uderza jego postawa. "Otrzymał niepojętą dla siebie wiadomość, ale o nic nie pyta. Nie waha się. Nie żąda wyjaśnień. Na wszystko się zgadza. Dla niego najważniejsze jest słowo Boga i zawarta w nim Boża wola" - opisał. Dodał, że tym samym św. Józef stał się uczestnikiem niepojętych planów Bożych.

Hierarcha wskazał, że św. Józef to człowiek obdarzony przez chrześcijańską pobożność wieloma tytułami. "Widzimy w nim człowieka sprawiedliwego, czystego, roztropnego, mężnego, posłusznego, cierpliwego i ubogiego. Takim był św. Józef – człowiek niezwykle dyskretny, którego Ewangelie nie zanotowały ani jednego słowa" - mówił.

Kaznodzieja odwołał się także do adhortacji apostolskiej Jana Pawła II, w której zaznaczono, że ojcostwo Józefa wyraziło się bardzo konkretnie poprzez uczynienie ze swojego życia służby w ofierze tajemnicy wcielenia.

"Ojcowie i mężowie mogą znaleźć w nim wzór do spełniania swoich zadań w rodzinie. Od cieśli z Nazaretu możemy się uczyć pracowitości i rzetelności w spełnianiu obowiązków zawodowych. Biorąc udział w życiu społecznym i politycznym, możemy się uczyć od św. Józefa postawy bezinteresowności, poczucia odpowiedzialności, roztropnej troski o większe i wspólne dobro" - wymieniał.

Nawiązując do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, kard. Dziwisz podziękował obecnym reprezentacjom władz miasta, samorządu i województwa oraz innych instytucji za zaangażowanie w organizację tego święta młodych. "Łączy się z tym wielka praca, ale jestem przekonany, że wyda ona błogosławione i wielorakie owoce dla Miasta, dla Małopolski i całej naszej Ojczyzny" - powiedział.

"Wniebowzięta Maryjo – oręduj za nami u swego Syna, miłosiernego Pana. Święty Józefie –
czuwaj nad Miastem, które powierzyło ci swoje losy. Czuwaj nad Światowymi Dniami Młodzieży. Święty Janie Pawle II – Kraków był i jest twoim miastem. Błogosław nam z wysoka" - zakończył kard. Dziwisz.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook