Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczął się odpust Wielkiego Tygodnia

md, Kalwaria Zebrzydowska, 2016-03-20

Nawrócenie osobiste i społeczne winno być programem życia dla wszystkich Polaków – podkreślił bp Kazimierz Górny podczas uroczystej liturgii Niedzieli Palmowej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Emerytowany biskup rzeszowski przewodniczył Mszy św. w bazylice kalwaryjskiej. W Niedzielę Palmową rozpoczął się tam odpust Wielkiego Tygodnia i Misterium Męki Pańskiej.

Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem palm przy kaplicy św. Rafała. Stamtąd procesja udała się do bazyliki. Po przejściu przez Bramę Miłosierdzia rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem emerytowanego biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego, z udziałem m. in. prowincjała Zakonu Braci Mniejszych o. Jarosława Kani OFM, kustosza sanktuarium o. Azariasza Hessa OFM, licznych kapłanów i tysięcy wiernych.

„Doniosłość Wielkiego Tygodnia ma w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy Matce Bożej, wyjątkową wymowę” – podkreślił w homilii znaczenie obchodów odpustowych bp Górny. Mówił, że w liturgii Niedzieli Palmowej, w Roku Miłosierdzia, w Chrystusie mamy dostrzec oblicze Boga, który jest miłosierdziem.

Bp Górny zaznaczył, że „aby Polska była Polską, trzeba wierności Chrystusowi”. Wierność ta objawia się w trosce o rodzinę, obronie życia nienarodzonych, w trosce o polską kulturę, o uczciwość, prawdę, dobroć i miłosierdzie.

„Przychodzimy do Jezusa Miłosiernego, aby od Niego czerpać siłę i czynić miłosierdzie oraz bronić najwyższych wartości” – mówił bp Górny i zachęcał, by w Wielkim Tygodniu rozmyślać, jaka jest nasza relacja do Ojczyzny. „Czy potrafimy dzisiaj, w tak trudnym momencie, nie tylko modlić się za Polskę, ale bronić jej dobrego imienia? Bronić jej historii i prawdy o dziejach? Być dumnym z poświęcenia tak wielu ludzi?” – pytał. Zauważył, że choć dzieje Polski są ściśle związane z Chrystusem, a większość Polaków uważa się za katolików, to życie pokazuje, iż wielu żyje blisko Niego, ale zachowują się, jakby Go nie znali.

Uroczyste obchody odpustu Wielkiego Tygodnia i Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej rozpoczęły się w Kalwarii Zebrzydowskiej w Niedzielę Palmową od sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz „wypędzenia przekupniów”. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku gromadzi rzesze wiernych z różnych części Polski, a nawet zagranicy. W Wielki Piątek w procesji przejść może nawet kilkadziesiąt tysięcy pątników.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą m.in. sceny "Uczty u Szymona" i "Zdrady Judasza". W Wielki Czwartek Mszy św. Wieczerzy Pańskiej będzie przewodniczył o. bp Damian Muskus OFM.

Rano w Wielki Piątek procesja wyruszy spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli będzie trwała adoracja.

Podczas wielkopiątkowej procesji główne kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń.

W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej odprawiona zostanie pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium o. Azariasza Hessa.

W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Procesji i Mszy św. będzie także przewodniczyć bp Szkodoń.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook