Kraków: jubileuszowa Nowohucka Droga Krzyżowa

luk, Kraków, 2016-03-21

Pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia odbyła się w niedzielę wieczorem jubileuszowa X Nowohucka Droga Krzyżowa. Uczestnicy nabożeństwa przeszli od pallotyńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia do Opactwa Cystersów w Mogile.

Uczestniczący w nabożeństwie podkreślali, że możliwość przejścia z krzyżem Chrystusa po nowohuckich ulicach jest niezwykle ważna. „Pamiętam te czasy, kiedy tutaj walczono o krzyż, o wiarę – byłam wtedy małą dziewczynką. Chciano wykorzenić krzyż z serc mieszkańców Huty. A teraz – widać wielkie zwycięstwo Boga, kiedy tylu ludzi przychodzi modlić się Drogą Krzyżową” – powiedziała Dorota Włodek. „To wspaniałe doświadczenie wspólnoty – że jednak ten Bóg tu jest i będzie i nikt mu się przeszkodził” – dodała Maria Pulik.

"Prosimy Cię byś do nas jeszcze raz przemówił w tym Wielkim Poście znakiem Swojej Męki. Chcemy na to szczególne Twoje słowo, jakim jest Droga Krzyżowa, szukać odpowiedzi wiary. Prosimy by ta Droga Krzyżowa była drogą wiary" – powiedział rozpoczynając nabożeństwo biskup Grzegorz Ryś.

Motywem przewodnim rozważań prowadzonych przez hierarchę był Psalm 51. W trakcie kolejnych stacji poruszono tematy m.in. zaufania w sprawiedliwy osąd Boży mimo niesprawiedliwych wyroków ludzkich, odkrycia istoty miłości w samym środku udręczenia, zrozumienia, że nie da się przeliczyć miłości do Boga na jakąkolwiek korzyść czy poszukiwania prawdziwego obrazu Boga, bez fałszywych projekcji, które tworzy człowiek.

„Chcę się uczyć od Ciebie ufności i rozumienia zbawienia – że Ty jesteś Bogiem, który nie zawsze usuwa każde zło sprzed moich stóp. Nie zabierasz krzyża z mojego życia, ale wtedy, kiedy krzyż przychodzi, natychmiast się objawiasz jako Bóg mocny, z którym mogę przejść każdą Krzyżową Drogę” – brzmiał fragment rozważania podczas II stacji.

„Ta Droga jest ważna, bo Nowa Huta miała być miastem bez Boga, a tak nie jest. To, że co roku jest nas coraz więcej świadczy o tym, że jest to istotne i przynosi wyjątkowe zjednoczenie w wierze” – podsumowała wydarzenie Aleksandra Urzędowska, która Nowohucką Drogę Krzyżową organizuje od samego początku.

„Wysiłek dla krzyża jest bardzo symboliczny w tej części miasta. Dzisiejsze wędrowanie to okazja do dawania świadectwa – przejdziemy na przykład aleją Solidarności, którą kiedyś szły manifestacje robotników. My także tam idziemy, niosąc krzyż jako sztandar zwycięstwa” – ocenił o. Wincenty Zakrzewski, kustosz Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Uczestnicy X Nowohuckiej Drogi Krzyżowej nieśli Krzyż Mogilski. Z racji trwającego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia nabożeństwo zakończyło się przejściem przez Bramę Miłosierdzia w bazylice Opactwa Cystersów w Mogile. Nowohucka Droga Krzyżowa była transmitowana na żywo przez Radio nowohuckie.PL oraz Radio AIN KARIM.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook