Kraków: półmaraton dla bezdomnych

pra, Kraków, 2016-03-21

W niedzielę już po raz czwarty w krakowskim Półmaratonie Marzanny wystartowała drużyna Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Kilkudziesięciu sportowców pobiegło specjalnie dla osób bez domu w koszulkach z napisem „Ulica dobra do biegania, kiepska do mieszkania”.

„Często patrzymy na osoby bezdomne z dystansu, a one, tak jak każdy człowiek, potrzebują zwykłej życzliwości i wsparcia. Mamy nadzieję, że hasła wypisane na koszulkach, skłoniły do refleksji przechodniów i pozostałych uczestników półmaratonu” – tłumaczą pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, które w 4. krakowskim Półmaratonie Marzanny wystawił swoją reprezentację.

Grupa kilkudziesięciu sportowców, którzy od czterech lat biegają pod szyldem Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w krakowskim Półmaratonie Marzanny zwraca uwagę na problem bezdomności występując w koszulkach z napisami: „Biegam po ulicy mieszkam w domu, nie każdy ma tyle szczęścia…” albo „Ulica dobra do biegania, kiepska do mieszkania”.

„Pan Dominik czy pan Robert, są z nami od początku akcji. To już swego rodzaju tradycja, że u progu wiosny biegną dla osób bez domu. Niektórzy zawodnicy biegają w koszulkach przez cały rok i poprosili o nowe, bo stare już nie prezentują się najlepiej” – opowiadają organizatorzy.

Każdego roku zawodnicy drużyny Dzieła Pomocy otrzymują dyplomy z podziękowaniami napisanymi przez osoby bez domu. Tym razem miały one formę pucharu. Podziękowania były bardzo osobiste – na przykład pani Wiola napisała: „Dziękuję za włożony wysiłek. Biegnie Pan również dla mnie, bo jestem osobą bezdomną”.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio to kapucyńska organizacja powstała w 2004 r. w Krakowie. W dwóch Centrach Pomocy potrzebujący mogą otrzymać wsparcie doraźne – umyć się, wyprać odzież, zjeść ciepły posiłek, uzyskać pomoc lekarską – jak i wsparcie specjalistyczne pracowników socjalnych, doradców zawodowych, psychoterapeutów. Dzieło prowadzi także mieszkania wspierane i chronione, które kilkudziesięciu osobom, w tym całym rodzinom, pomagają na nowo odkrywać dom, a nierzadko uczyć się go od podstaw. Obecnie Dzieło towarzyszy ponad 1600 osobom bez domu.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook