Wieliczka: wystawa „Najpiękniejsza pisanka z soli”

pra, Wieliczka, 2016-03-21

Pisanki z soli można oglądać w dniach 22-31 marca w Zamku Żupnym w Wieliczce na pokonkursowej wystawie. Wśród prac przygotowanych przez dzieci i młodzież, pojawiła się m.in. pisanka z logiem Światowych Dni Młodzieży.

„Narodziny jajka z soli”, uroczy smok z jajem, pisanka z logiem Światowych Dni Młodzieży, zajączek-górnik z wózkiem soli, Lajkonik, Krakowiacy oraz tradycyjne świąteczne zajączki i kurczaki – to tylko niektóre z motywów, które pojawiły się na pisankach wykonanych w czasie konkursu „Najpiękniejsza pisanka z soli” organizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, a które od jutra do końca miesiąca można oglądać w Zamku Żupnym.

„Regulamin konkursowy pozwala na użycie dowolnych technik zdobienia i materiałów, a to gwarantuje, że zawsze pojawiają się zaskakujące pomysły. W tym roku do dekoracji jednej z pisanek posłużyły np. pozostałości po struganiu kredki (wykonano z nich skrzydła owada) a innej – konopny sznurek. Co ciekawe inspiracją do tej pracy były liny, które w kopalni przez wieki służyły do transportowania soli na powierzchnię – mówi Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. – Natomiast w pisance „narodziny jajka z soli”, solne jajko jak gdyby „wykluwa się” z barwnych skorupek prawdziwego jajka. Dominują jednak motywy świąteczne i wiosenne, a we wszystkich pisankach widocznym elementem dekoracyjnym jest niezwykła faktura samej soli” – dodaje Bogucka.

Wystawa pisanek będzie prezentowana w dniach 22-31 marca w Zamku Żupnym w Wieliczce. Jest efektem konkursu „Najpiękniejsza pisanka z soli” przeprowadzonego przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce 17 marca br.

W konkursie wzięło udział 46 uczestników – dzieci i młodzieży ze szkół i domów kultury Krakowa, Gdowa, Niepołomic oraz Wieliczki i okolic. Konkurs został przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych: klasy I-III szkoła podstawowa, klasy IV-VI szkoła podstawowa, gimnazja i szkoły średnie. Lista osób nagrodzonych dostępna jest na stronie www.muzeum.wieliczka.pl.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook