Kraków-Łagiewnik: rozpoczyna się nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego

pra, Kraków, 2016-03-25

Uroczyste rozpoczęcie Nowenny przed świętem Miłosierdzia Bożego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach nastąpi po modlitwie w Godzinie Miłosierdzia (15.00), która w Wielki Piątek jest celebrowana i przeżywana w sposób wyjątkowy.

W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego. Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia przypominają, że „Pan Jezus prosił św. Faustynę, aby przez tę nowennę, która polega na odmawianiu przez dziewięć dni Koronki do Miłosierdzia Bożego, przygotować się do uroczystości, w której czcimy Boga w tajemnicy Jego niezgłębionego miłosierdzia. O tej nowennie powiedział, że można w niej uprosić wszystko, jeśli to jest zgodne z wolą Bożą, czyli dobre dla nas na ziemi i w wieczności” – czytamy na stronie Faustyna.pl.

W tym roku Święto Miłosierdzia Bożego przypada w niedzielę 3 kwietnia. Już w sobotę 2 kwietnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbędą się oficjalne rekolekcje przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży „Dla nas i całego świata”. Poprowadzi je bp Grzegorz Ryś. O godz. 21.00 w łagiewnickiej bazylice rozpocznie się czuwanie. W jego ramach po raz pierwszy zostanie odprawione nabożeństwo „Droga Miłosierdzia”.

Przez całą niedzielę, począwszy od północy aż do godz. 19.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będą sprawowane Msze św. Głównej Eucharystii o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. O godz. 15.00 uroczyste nabożeństwo z Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Obchody Święta Miłosierdzia o godz. 21.00 zwieńczy prapremiera „Koronki do Bożego Miłosierdzia – symfonicznie”.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli w II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). „Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 699).

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook