Zakopane: Stabat Mater Karola Szymanowskiego na zakończenie liturgii Wielkiego Czwartku

jg, Zakopane, 2016-03-25

Koncert pasyjny zatytułowany "Stała Matka Bolejąca, koło Krzyża łzy lejąca" zakończył 24 marca liturgię Wielkiego Czwartku w kościele św. Krzyża w Zakopanem.

W programie znalazła się przede wszystkim Stabat Mater Karola Szymanowskiego poprzedzona kilkoma utworami chóralnymi wykonanymi przez Chór ATH i Bielski Chór Kameralny, a także artystów z Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej. Stabat Mater Szymanowskiego nie była wykonywana w Zakopanem od ponad 30 lat.

Słowa sekwencji Stabat Mater odczytane zostały przez emerytowanego proboszcza Tatrzańskiej Parafii Świętego Krzyża - ks. Stanisława Szyszkę.

„Stabat Mater” Karola Szymanowskiego przeznaczone na chór, orkiestrę i trójkę solistów należy do arcydzieł muzyki pasyjnej nie tylko polskiej, ale światowej i obecnie zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.

Śmierć siostrzenicy Szymanowskiego spowodowała, iż temat ukazujący cierpienie i rozpacz Matki ukrzyżowanego Jezusa stał się kompozytorowi szczególnie bliski. - Utwór został ukończony w marcu 1926, a więc w marcu 2016 przypada 90. rocznica jego powstania. Prawykonanie "Stabat Mater" odbyło się 11 stycznia 1929 roku. Utwór przez wielu krytyków został uznany za najwybitniejsze dzieło Szymanowskiego - wyjaśnia ks. Mariusz Dziuba, proboszcz parafii św. Krzyża w Zakopanem.

Organizatorami koncertu był Urząd Miasta Zakopane oraz Tatrzańska Parafia Św. Krzyża.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook