Kraków: kard. Dziwisz poświęcił pokarmy na Rynku Głównym

luk, Kraków, 2016-03-26

Tradycyjnie mieszkańcy i przyjezdni zgromadzili się w Wielką Sobotę na krakowskim rynku, aby uroczyście poświęcić pokarmy przed Bazyliką Mariacką. Życzenia świąteczne przybyłym złożyli: metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, zastępca prezydenta Krakowa, Katarzyna Król oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Bogusław Kośmider.

„Wszystkim życzę radosnych Świąt Wielkanocnych. Zmartwychwstanie Chrystusa jest motywem radości, jest zwycięstwem życia nad śmiercią” – mówił metropolita krakowski. Objął pamięcią wszystkie rodziny, środowiska, ośrodki nauki i kultury, warsztaty pracy oraz rodaków przebywających zagranicą. „Wszystkim pragnę życzyć wielkanocnej radości i nadziei, pomagającej zmagać się na co dzień z trudnościami i urzeczywistniać marzenia” – dodał.

Kard. Dziwisz odwołał się także do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i zachęcił do życzliwego otwarcia domów i serc na pielgrzymów. „Nie lękajmy się, te dni na pewno będą błogosławieństwem dla naszego miasta i naszej Ojczyzny. Ufam, że nic nam nie przeszkodzi w tym święcie młodości w stolicy Bożego Miłosierdzia. Młodzież, która przybędzie do nas, przekaże przesłanie o Bożym Miłosierdziu całemu światu” – stwierdził.

Purpurat zwrócił się także do osób, troszczących się o Kraków, a także przybywających do niego turystów i pielgrzymów. „Kraków jest miastem atrakcyjnym i przyciąga wielu turystów, dlatego trzeba dbać o zachowanie jego piękna i kultury, która jest dziedzictwem całego narodu” – powiedział.

Zastępca prezydenta Jacka Majchrowskiego, Katarzyna Król życzyła mieszkańcom na Święta ciepłej atmosfery, chwil wśród rodziny i przyjaciół oraz czasu radości, który stanie się źródłem szczęścia. Bogusław Kośmider podziękował z kolei za wspólne budowanie tej wyjątkowej krakowskiej tradycji spotkań i święcenia pokarmów, poprzedzającej świętowanie w gronie rodzinnym.

Pokarmy przyniesione przez mieszkańców oraz dary przekazane przez restauratora Jacka Łodzińskiego, które trafią do podopiecznych oo. Albertynów, poświęcił uroczyście kard. Dziwisz. Zebranym rozdano tradycyjne bułki z Liszek, tzw. kukiełki, oraz jajka barwione w łuskach cebuli.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook